Sümela manastırı

Sümela Manastırı Nerede ve Giriş Ücreti 2023

Sümela Manastırı Maçka’nın Altındere köyünde bulunmaktadır. Ortodokslar kilisesi olan manastır, Meryem Ana ismiyle de anılmaktadır. 1923 yılına kadar ise manastır olarak işlevine devam etmiştir. Manastırın içinin oldukça ilgi çekici olduğunu da söylemekte yarar bulunuyor. Sümela manastırı içinde şapelleri, öğrenci odaları, mutfağı, misafirhanesi, kutsal bölümleri ve kütüphanesi gibi bölümler bulunmaktadır.

Manastır 6 katlı olmak üzere her bir kat oldukça önemli yerlere çıkıyor. Her bir resim farklı detayları barındırarak, ince işçilikle dizayn edilmiş freskler gibi çeşitli ilgi çekici bölümleri de bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler olmak üzere pek çok ziyaretçiyi de ağırlamaya devam ediyor.

Sümela manastırı

Sümela manastırı

Trabzon gezisi yapmayı planlayan kişilerin muhakkak ziyaret etmesi gereken yerlerde birisi de Sümela Manastırı’dır. Şehir içerisinde düzenlemekte olan günübirlik turlar ile kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Sümela Manastırı Hakkında Bilgi

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bir tepede bulunmaktadır. Manastırın yerden yüksekliği ise 1.150 metredir. Yapının eski bir Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olarak geçiyor. Ayrıca eserin tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela olarak biliniyor. Anadolu’da oldukça rastlanmakta olan Kapadokya kiliseleri tarzında inşa edildiği bilinmektedir. MÖ 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tarihi eserin içi oldukça önemli fresklerle kaplı olarak, Trabzon’un turizmine de ayrıca katkı sağlamaktadır. Şehri tepeden gördüğü için oldukça görkemli yapısıyla görenlerin kendisine hayran bırakmaktadır. Bu sebeple Sümela Manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Özellikle yaz aylarında gidilmesi çok daha uygun olmaktadır. Yakın tarihte Kültür Bakanlığı tarafından onarımı yapılarak müze haline getirilmiştir.

Sümela manastırı

Sümela manastırı

Manastır orman içerisinden geçmektedir. Buraya ulaşım sağlamak için ormanın içinden yarım saat yürümek yeterli oluyor. Bulunan merdivenler ise 88 basamaklı. Manastırın sağ giriş tarafında kütüphane ve sol giriş tarafında ise kutsal su çıktığı düşünülen ayazma bulunmaktadır. Buradan çıkan su yaklaşık olarak 100 metre yüksektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.sumela.gov.tr/

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Manastırın ziyaret saatleri yaz dönemi 15 Nisan – 2 Ekim arası 09.00-19.00, kış dönemi 14 Nisan – 3 Ekim 08.00-15.45 olarak geçiyor. Tatil günü bulunmadığını da söylemekte yarar var. Ayrıca buraya giriş ücreti olarak da 25 TL ödemek yetiyor. Bunun dışında Müzekart’ı olanlar yılda 2 kere, Müzekart+’ı varsa ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Sümela manastırı

Sümela manastırı

Sümela Manastırı Ulaşım

Manastıra ulaşım sağlarken şahsi araç veya otobüs kullanmak mümkün. Şahsi araçla gidildiği takdirde Trabzon merkezden güney yönüne doğru yol alınması gerekiyor. Buradan Maçka ilçesine ulaşım sağlayarak, 16 kilometre doğu yönüne gitmek yeterli oluyor. Sonrasında Altındere köyü’ ne ulaşılıyor. Minibüs ile ulaşım sağlarken de Maçka ilçesinden kalkan minibüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Büyük şehirlerden kalkmakta olan otobüs firmaları da yer alıyor.

Trabzon’da Gezilecek Yerler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.