ANTALYADA NEREYE GİDİLİR? GEZİ VE KONAKLAMA İMKANLARI

Antalya Türkiye’de en kalabalık 5 şehri arasında yerini buluyor. Turizmin başkenti olarak adlandırılan Antalya nüfusu da turistler ile beraber gittikçe artabiliyor. Akdeniz’in batısında yer alan Antalya Batı Torosları ile Antalya Körfezi arasında kurulmuş bir alanda yer alır. İklim koşulları turistik ziyaretlere açık hale getirir. Tarihe kaynaklık eden doğal alanları kültürel miras olarak ziyaret edilmeye değerdir. Antalya’yı ziyaret edenlerin konaklamak için tercih edebilecekleri tek kişilik villa alanları, hotel ve otel odaları ya da Bungalov evleri kullanılabilir, kiralanabilir. Yazlık olarakta haftalık ya da aylık olarakta rezervasyon oluşturulabilir. Antalya’ya gelenlerin tercih edebilecekleri havuzlu Bungalov evleri içerisinde Bungalov iklim Villa Himalaya, Villa Begonvil ya da Villa Simira tercih edilebilir. Antalya’nın Manavgat ilçesinde kum ve plajın tam ortasında 15 farklı odalı Manavgat Bungalov evleri ziyaret edilmeye değer bölgeler arasında yer alıyor. Kemer, Beldibi, Side, Manavgat, Antalya Kaş bölgelerinde tatilin yapılabileceği oteller ya da bungalov evler ön plana çıkıyor.

ANTALYA KAŞ, KALKAN ZİYARET EDİLECEK YERLER

Antalya gezilecek yerler arasında Düden şelalesi popüler doğal merkezidir. Yivli minare, Konyaaltı plajı, Hıdırlık kulesi, Falez parkı ve Hadrian kapısı ziyaret edilebilir alanlar arasında yerini bulur. Tüm bunların yanında Antalya’yı meşhur eden Kaş ve Kalkan alanları da göz dolduruyor. Turistlerin her zaman için uğrak mekanı Kaş popüler ilçeleri arasındadır. Cennet köşesi olarak adlandırılan Kaş’ta kamp yapılabilir, dalış sporu ile ilgilenenler burayı tercih edebilir. Patara plajı buranın en büyük ve en sevilen plajları arasındadır. Kaputaş plajı da tercih edilebiliyor. Kaş’ın eşsiz manzarası ile göz dolduran Gömbe yaylası şenlikleri ile ünlüdür. Kano yapmaktan hoşlananların doğal mirası koruyan Simena antik kentini tercih etmeleri mümkündür.

Antalya’nın Batı kısmında yer alan üç farklı tatil belgesi birbirine yakın bir noktada ziyaret edilebilecek şekilde turistlere açık hale gelmiştir. Antalya, Çıralı, Adrasan ve Olimpos bölgeleri yazın tatil fırsatını değerlendirmek isteyenlere bir olanak sunar. Olimpos’u ziyarete gelen bir kişinin Tahtalı Dağı ziyaret etmesi için teleferiğe binmesi gerekir. Geçmişi yaklaşık 7. yüzyıla kadar dayanan Phaselis antik kenti görülmeye değerdir. Çıralı bölgesinde yeraltından sızan gazların bulunduğu Yanartaş alanı ziyaret edilebilir. Adrasanda sulu adayı görebilmek için küçük tekne turlarına katılınabilir. Adrasan görüntüsü ile küçük Maldivler olarak da adlandırılır. Tarihi Roma Hamamında ziyaret edilmesi önerilir.

ANTALYA BELEK GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın Belek limanı ziyaret edilmeye değer doğal alanlar arasındadır. Popüler Golf tesisleri ile anılır. Uzun bir sahili daha çok günümüze uyarlanarak modernize edilmiş otelleri ve restoranları ile ön plana çıkıyor. Belek’e gelen bir kişi Yunan mimarisinin hissedildiği Aspendos tiyatrosunu ziyaret edilebilir. Selçuklu döneminden kalmış özel motifler takip edilebilir. Bu bölgedeki özel su kemerlerinin dizaynı yakından görülebilir. UNESCO Dünya mimarisi listesine kayıt olunmuş bu bölgede Perge antik kenti bulunur. Özellikle anıtsal çeşmeleri ile ünlü bir su kenti olarak anılır. Belek’e gelen bir kişinin Kurşunlu Şelalesini ziyaret ederek ileride anı oluşturacak eşsiz manzaraları fotoğraflaması da mümkündür.

ANTALYA ALANYA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın popüler beldeleri arasında yer alan Alanya her yıl onlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Turizmin başkenti olarak kabul edilen bu yerde sonradan inşa edilmiş ve tarihi varlığını da koruyan çeşitli konaklama alanları plaj ve koyları ile geniş bir aktivite alanı sunuyor. Tarihi yeniden yaşatacak Roma dönemine götürecek Alanya kalesi keşfedilmeye değerdir. Osmanlı dönemine ait izlerini rastlanacağı Kızıl Kulede ziyaret mekanları arasında yer alıyor. Alanya’yı bu kadar popüler hale getiren bir başka doğal mimari yapı ise 1948 senesinden kalan karstik mağaralarıdır. Damlataş mağarası şifa olarak kabul edilir. Bu mağarada bulunmanın her hastalığa iyi geldiği inancı da günümüzde hala korunuyor. Plajı ile ün yapmış Alanya’da en popüler plaj Kleopatra plajıdır. Atatürk’e ait 295 farklı eserin sergilendiği Atatürk Evi de ziyaret edilebilecek mekanlar arasındadır. Antalya’nın Alanya ilçesine gidildiğinde tadılması gereken yöresel tatlar arasında Göleviz, İlbada sarması ve Öksüz helvası tavsiye ediliyor.

ANTALYA SİDE GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın Side bölgesi turistlere ev sahipliği yapan ve doğa sporlarının da düzenlendiği bir ilçedir. Roma mimarisine ait antik kent Side Apollon tapınağı, Antik tiyatro alanı ve Agora hamamı ile ünlüdür. Roma heykellerinin ve kabartma eserlerinin bulunduğu Side müzesi de ziyaret edilebilir. Bizans dönemi, Roma dönemi ve Helenistik döneme ait olan eserler antik kent kalıntıları tarihi yeniden yaşamayı sağlıyor. Side merkeze yaklaşık 10 dakika mesafede bulunan en güzel şelale olarak adlandırılan Manavgat Şelalesi de gezip görülecek uğrak mekanları arasındadır. Popüler Altınbeşik mağarasına gidilerek bot ile seyahat edilebilir. Rafting yapmak isteyenler için ise Köprülü Kanyon önerilir. Side’nin halk plajının dışında farklı bir yerde denize girmek ve plajın tadını çıkarmak isteyenler için Çolaklı ve Kumköy plajları da önerilir.

ANTALYA KEMER GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın popüler ilçesi Kemer minik Rusya olarak adlandırılıyor Rus turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri tatil mekanı olan Kemer turizm açısından da ülkemizde büyük katkı sunuyor. Toros eteklerinde yer alan bu alan Likya yolu ile ön plana çıkıyor. Yürüyerek ya da bisiklet turları ile bu yol keşfedilebilir. Olimpos Beydağları milli parkı Kemer’e gelenlerin uğrak noktaları içerisinde yer alıyor. Kızılçam ormanlarının doğal havası sakin ve huzurlu bir gün geçirmeyi vaat ediyor. Kemerin Batı alanında yer alan ay ışığı plajı denize girilmesi için uygun bölgeler arasında doğal bir güzellik sunuyor. Gün içinde yapılacak turlarda Göynük Kanyonu ziyaret alanları arasında yer alıyor. Kişisel kamp alanı isteyenler yine Göynük Kanyonunda uygun alanı bulabiliyor. Kemer’de bulunan teleferik ile Tahtalı dağın zirve noktasından çıkarak tüm manzaranın eşsiz görüntüsü ayaklar altında izlenebilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.