MUĞLADA NEREYE GİDİLİR? GEZİ VE KONAKLAMA İMKANLARI

Muğla ülkemizin Güney batısı olan Ege Bölgesi’nde eşsiz tabiat manzaraları ve zengin tabiatı ile ön plana çıkan iller arasında yerini alıyor. Kuşkusuz Ege Bölgesi’ndeki görülmeye değer beğenilen doğa manzaralarının yer aldığı farklı tatil yörelerini de içerisinde barındırıyor. Muğla ilinde 13 farklı ilçe bulunuyor. Muğla’da gezilecek yerler arasında popüler ilçeler Fethiye, Bodrum, Datça, Akyaka, Dalyan, Marmaris, Gümbet, Köyceğiz, Milas gibi tatil yöreleri de yer alıyor. Gezilip görülmeye değer tatil mekanı Bodrum yerli ve yabancı pek çok turiste de ev sahipliği yapıyor. Muğla eşsiz deniz ve doğa manzarasına sahip tatil mekanıdır. Burada fonksiyonelliği artırılmış modern yapıdaki hotel ve oteller bunun dışında kişiye özel villa ve bungalov evleri tercih edilebiliyor. Günübirlik ya da hafta sonu kaçamaklarında tercih edilebilecek ormanlarla kaplı Fethiye Bungalov evleri tarihi yapıyı yeniden hissettiriyor. Açık havuz ve plaj alanları fiyata dahil ücretli ya da ücretsiz restoranları ile rahat ve konforlu bir tatil süreci vaat ediyor. Muğla’ya gelenler için Bodrum’da denize sıfır tatil köyleri, Fethiye’de Beach Resort otelleri en doğru tercihi sağlıyor.

MUĞLA DALYAN GEZİLECEK YERLER

Muğla’nın Dalyan ilçesi sakin havası ve doğal tabiatı ile ön plana çıkıyor. Özellikle kış aylarında tercih edilse de yaz aylarında da ziyaretçileri açık olan bu ilçe 5 kilometre uzunluğundaki İztuzu plajına sahiptir. Sadece ağaçların arasında bulunan Sülüngür gölü fotoğrafların arka planı olabilecek kaliteli bir ortam sunuyor. Yöresel lezzetlerin tadılabileceği ünlü restoranlar deniz manzarası karşısında keyifli dakikalar sunuyor. Buraya gelecek kişinin Kaunos antik kentinin şehir surlarını, tapınakları ve kiliseyi de ziyaret etmesi öneriliyor.

MUĞLA BODRUMDA GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin en popüler tatil bölgesi olan Bodrum Muğla’da yer alıyor. Doğal manzara hiçbir şekilde el değmeden bugüne kadar korunabilmiş eşsiz bir güzellik oluşturuyor. Dört mevsim ziyaret edilebilecek Bodrum daha çok yaz mevsiminde yabancı ve Türk turistleri karşılıyor. Bodrum’un eski adı Halikarnassos’tur. Koyun ve denizin ahengi daha çok mitolojik bir hava oluşturur. Bodrum kalesi ilçenin kalbi olarak tam ortada yer alır. Yılın en iyi müzesi seçilmiş olan Sualtı arkeoloji müzesi de ziyaret edilebilir. Geçmişten izleri taşıyan Antik Tiyatro mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Her ne kadar Muğla’nın en küçük ilçelerinden biri olsa da turistlerin varlığı her an hissedilir. Bodrum’a gidildiğinde yapılacaklar arasında Zeki Müren Sanat Müzesi gezilebilir. Dibeklihan Kültür Sanat köyüne gidilerek burada çeşitli sergiler ve etkinliklerle karşılaşmak mümkündür. Popüler plajı 20 metre sahil uzunluğunda Bitez plajıdır. Ziyaret edecek bir kişi tekne turları atarak şehrin içine de keşfedebilir.

FETHİYE GEZİLECEK YERLER

Muğla’da gezilip görülebilecek tatil mekanları arasında Fethiye yerini alır. Adeta Fethiye Muğla’nın bir incisidir. Antik çağlar özellikle Romalı döneminden kalan miraslar ile ünlüdür. Fethiye’ye gelen kişinin oldukça yakın bir noktada bulunan Ölüdeniz’i ziyaret etmesi önerilir. Kordon da balık ekmek yenebilir. Fethiye’ye özel kar helvası tadılabilir. Fethiye limanında 12 ada turu düzenlenir. Tarihe kaynaklık eden bu ada düzenlenen turlar ile keşfedilebilir. Meşhur Caretta kaplumbağaları ile ünlenmiş Çalış plajı tatil mekanı olarak değerlendirilebilir. Fethiye’yi meşhur yapan mekanlardan biri diğeri ise Ölüdeniz’in oldukça yakınında bulunan Kelebekler Vadisidir. Eşsiz fotoğraflar ile bu anlar ölümsüzleştirilebilir. Popüler doğal mekanlar arasında yer alan; Fethiye Kabak Koyu hem mavinin hem de yeşilin tonlarına barındırdığı görmeye değer manzarası ile ziyaret edilebilir.

GÜMBET GEZİLECEK YERLER

Muğla’nın popüler ilçeleri arasında yer alan Gümbet çocuklu aileler için uğrak noktadır. Tertemiz kumsalı ve plajı ile ön plana çıkan Gümbet yabancı turistlere de ev sahipliği yapıyor. Günlük olarak kalınabileceği gibi yaz tatillerinde de tercih edilebiliyor. Sokak aralarında satış yapılan el sanat ürünleri dönemin ruhunu sakin tabiatıyla bu bölgede yeniden canlandırıyor. Gümbet koyu dalış sporu ile ilgilenenler için ideal bir alan oluşturuyor. Belirli aralıklarla düzenlenen dalış turlarına yine buradan katılınabiliyor. Su kayağı ya da sörf ilk kez duyanlar ise Kümbet koyu ve plajı tercih edebilir. Tarihi dokuyu hissedebilmek, dönemin ruhunu anlayabilmek için Mindos kapısı yerli ve yabancı tüm turistlere ev sahipliği yapıyor.

MARMARİS GEZİLECEK YERLER

Muğla’ya gelip hafta sonu tatili yapmak isteyenlerin mekanı ise Marmaris’tir. Yıllardır popülerliğini koruyarak devam eden Marmaris hem denizi hem de doğal orman alanları ile ön plana çıkıyor. Tarihimizde belli pek çok medeniyeti bir araya getiren turistik alan plajları ve koyları ile önünü korumaya devam ediyor. Marmaris’e gelindiğinde ünlü Kumlubük koyu ve boncuk koyu ziyaret edilebilir. Marmaris kalesi zamanla müzeleştirilmiştir. Arkeoloji salonu ile de ön plana çıkar. İçerisindeki sanat galerisi görülmeye değerdir. Osmanlı döneminden kalan Sultan Kervansarayı Hafsa Sultan’a ait tarihi gerçekliği de yansıtır. Dalış sporundan hoşlananlar için ise Baca Mağarası renkli kareleri alabilmek için de bir fırsat alanı oluşturur. Marmaris’te bulunan Halıcı Ahmet Uykar Müzesine gidilerek eski eşyaların yeniden canlandığı, heykellerin ve ahşap eşyaların bulunduğu alan ziyaret edilebilir. Tarihi yarımada’da Asarlık tepesi üzerindeki Amos antik kenti ziyaret edilebilir. Merkez Çarşı içerisinde bulunan tarihi bedesten gezilerek kumaş alışverişi de yapılabilir.

Muğla Belediyesi İletişim

Muğla hakkında daha detaylı bilgi ve Muğla Belediyesiyle iletişime geçmek için Muğla Belediyesi web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.