Abant Gölü

Abant Gölü 2023 Kış Tatili Rotası

Abant Gölü Bolu’nun 34 kilometre güneybatısında Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölü olarak geçiyor. Park alanında bulunmakta olan tepelerin boyutları ise 1400 metreden 1700 metreye kadar değişiklik gösteriyor. Bu göl yılın her ayında eşsiz bir güzelliğe sahip olmasıyla biliniyor. Abant çevresi yönetim birlik gezip görme konusunda veya konaklamak amaçlı da tercih edilmektedir. Alan genel itibariyle 127 hektar gölün denizden yüksekliği ise 1328 metre olarak geçiyor.

Ayrıca yeraltı suları ile de beslenmiş oluyor. Abant’ın Bolu’nun en turistik bölümü olarak söylenmesi bölgenin seyir anlamında eşsiz olmasından kaynaklanıyor. İçerisinde Abant Tabiat Parkı, Güzeldere Şelalesi ve Yedigöller Milli Parkı gibi önemli noktaları da bulunduruyor. İstanbul veya Ankara’da ikamet eden kişilerin hafta sonu kesinlikle uğramak isteyeceği türden bir destinasyon. Abant’a gitmek için özel araçla dahil olmak üzere pek çok ulaşım kolaylığı da bulunuyor.

Abant Gölü

Abant Gölü

Bolu’ya ulaştıktan sonra özel araçla devam etmek oldukça kolay oluyor. Bu göle ulaşım konusunda pek çok alternatif de ayrıca bulunuyor. Öncelikli olarak konaklama anlamında pek çok alternatif sunuluyor. Göl çevresinde 2 adet 5 yıldızlı konaklama tesisi yer alıyor. Bunun yanı sıra bungalov tipi konaklama yerleri de tercih etmek isteyen kişiler için bulunduruluyor. Kamp yapacak belli bir alan olduğundan dolayı çadır kurmak isteyen kişilerinde yapma imkanı oluyor.

Ayrıca piknik alanları da bulunduğundan dolayı yeme içme konusunda da sıkıntı çekmek mümkün olmuyor. Göl çevresinde lokantalarda yer aldığı için hazır yiyeceklerden de yararlanmak mümkün. Abant yolu üzerinde birbirinden farklı pansiyonlar da bulunuyor. Ayrıntılı bilgiler için burada yer alan pansiyon ve otellerin numarasını alarak arama yapabilirsiniz. Gerekli olan rezervasyon ve fiyat bilgisi hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Abant Gölü Konaklama İmkanları Nelerdir?

Abant Gölü doğasıyla insana her zaman huzur veren bir konumda yer alıyor. Yılın stresini atmak için burası eşsiz bir rota haline geliyor. Göl çevresinde tur attığınızda etraftan gelen kuş sesleri eşliğinde beyaz ile mavinin bütünleştiği görüntüyü seyretmiş oluyorsunuz. Özellikle balayı çiftleri tarafından da Abant gölü ve çevresi sıklıkla tercih ediliyor. Yer almakta olan çeşitli hayvan türleri ve ilgi çekici bitki türleri ile birlikte eşsiz bir güzellik sağlamış oluyor.

Yaban domuzundan tavşana, keklikten karacaya ve tilkiden yaban ördeğine kadar pek çok farklı hayvan türünü görmek mümkün oluyor. Abant tabiat Parkı buraya gelenler tarafından oldukça tercih edilen bir yer oluyor. Özellikle göl kenarının keyfini çıkarmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. 1988 yılından beri Abant tabiat Parkı kültür ve turizm Bakanlığı tarafından korunuyor. İçerisinde meşe, kavak, çam ve köknar gibi ağaçların yoğunlukla bulunduğu bir orman olarak geçiyor.

Ayder Yaylası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Ayrıca tabiat Parkı boyunca da kamp yapılabilecek alanlar mevcut. Burada doğayla iç içe olabileceğiniz eşsiz güzellikte bir konaklama imkanı elde edebilirsiniz. Ancak tabii ki çadırla yapılan konaklama türünden hoşnut olmanız gerekiyor. Kamp tatili sizler için uygun değilse daha da konforlu bir konaklama seçeneği olan otellerde yer alıyor. Bunun yanı sıra pansiyonlar ve bungalov tipi evlerden de yararlanmak mümkün.

Abant Gölü

Abant Gölü

Bisiklet kiralama alanları da olduğu gibi tüm ihtiyaçları karşılamak mümkün oluyor. Abant’a gelen kişiler tarafından görülmesi gereken yerlerden birisi de Yedigöller milli parkıdır. Bölgeden biraz uzaklaşarak daha maceralarını atılmak isteyen kişiler tarafından burası sıklıkla tercih ediliyor.

Bolu’nun Yığılca ve Mengen ilçeleri arasında yer almakta olan alan yaklaşık 2000 hektarlık alanda yer alıyor. Burada içerisinde birbirinden farklı balık türlerini de görmek mümkün oluyor. Abant yolu üzerinde bulunan görülmesi gereken yerlerden birisi de Örmeci Yaylası olarak geçiyor. Özellikle bu yayla tamamen kamp yapmaya elverişli bir yer olarak geçiyor. Kış aylarında geldiğiniz takdirde tamamen karla kaplanmış bir alanda konaklamış oluyorsunuz. Ancak tedarikli gelmenizde tabii ki yarar olacak. Yayla havası almak için gidebileceğiniz ideal yerlerden birisi bu yayla oluyor. Özellikle bahar dönemlerinde gelen kişiler sıklıkla oluyor.

Abant Gölü

Abant Gölü

Ancak kış tatili içinde eşsiz bir nokta olarak geçiyor. Bir diğer görülmesi gereken yerlerden birisi de sinekli yaylası olarak geçiyor. 100 dekarlık alana yayılmış olan bu yayla içerisinde kamp yapmaya elverişli noktalar bulunuyor. Yine kış aylarında gidildiği takdirde tamamen kışın soğuklarını hissedebileceğiniz bir tatil yaşamış oluyorsunuz. Ancak etrafın güzelliği sizlere bu düşünceye yoğunlaşmaktan alıkoyuyor.

Doğa yürüyüşleri yapmayı seven kişiler tarafından da burası ayrıca seviliyor. Sinekli Yayla Şenlikleri de her temmuz gerçekleşerek bölge halkı ile gezginleri kaynaştırmakta. Bir diğer görülmesi gereken noktalardan birisi ise Abant Köy Pazarı olarak geçiyor. Konaklama kısmını hallettiğiniz takdirde gezerek bir şeyler satın almak istediğiniz noktada bu pazar oldukça iyi oluyor. Birbirinden farklı el yapımı hediyelik eşyaların bulunacağı bir pazar içerisinde organik süt ürünleri ile de karşılaşabilmek mümkün.

Daha fazla bilgi içinhttps://bolu.ktb.gov.tr/TR-157484/abant-golu.html

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.