Ayder Yaylası

Ayder Yaylası 2023 Kış Tatili Rotası

Ayder Yaylası Karadeniz’in içinde bulunan tatil için inanılmaz iyi bir seçim oluyor. Buraya gelen ziyaretçiler Kaçkar Dağları’nın çam ormanlarıyla kaplı olan görüntüsünü seyretme imkanı yakalıyor. Üstelik yaylanın her mevsim ayrı ayrı güzelliğe sahip olduğunu da söylemek mümkün. Özellikle kış tatili yapmayı düşünen kişilerin oldukça ideal bir noktası oluyor. Yayla içerisinde bulunan kaplıcalar, bungalov evler ve lezzetli yemekler ile kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden birisi oluyor.

Ayder, Kaçkar dağları manzarasını sunarak deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunuyor. Yayla olarak anılsa da aslında yayla olarak kullanılmayan bir bölge olarak geçiyor. Vakti zamanında bölge halkı burayı yaylalara gidiş ve dönüşte dinlenme maksatlı kullanmış. Günümüzde Ayder’i tanıyan kişiler tertemiz ve lezzetli sularıyla tanıyor. Osmanlı döneminde suların lezzetli oluşu kayıtlara dahi geçmiş dolayısıyla şifa bulmak isteyen pek çok kişide ünlü Ayder Kaplıcaları’na gelerek burayı ziyaret etmiş.

Erciyes Kayak Merkezi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

1987 yılında bakanlar kurulu tarafından burası turizm merkezi olarak ilan edilmiş. Özellikle bu zamana kadar pek çok insan tarafından bilinse de günümüzde çok daha fazla insan bilmeye başladı. Yaz veya kış tatil sezonlarında burası çevre illerden ve hatta yurt dışından da turistleri ağırlamaya devam ediyor. Aydar yaylası çevresinde birbirinden fazla görülecek güzellikler ise bulunuyor. Burada yer alan doğal güzelliklerden bir tanesi de fırtına deresi olarak geçiyor. Rafting yapmak isteyen kişilerde ayrıca buraya özellikle geliyor.

Ayder Yaylası Konaklama İmkanları

Ayder Yaylası, Rize ve Hopa arasında bulunarak içerisinde çeşitli yaylaları, ormanları, gölü ve nehri barındırıyor. Yılın belli dönemlerinde bu dağlar dağcılık ekipleri tarafından keşfe çıkılıyor. Üstelik ormanlarında da günübirlik doğal turlarına çıkmak ise tamamen kişilere kalıyor. Ormanlar içerisinde birbirinden farklı canlı türü ile karşılaşıyorken aynı zamanda bitki türlerinde görebilmek mümkün oluyor. Temiz oksijen içerisinde gündelik hayatının stresinden de uzaklaşmış olunuyor.

Kışın bir başka güzelliği gösteren yaylanın aynı zamanda yaz aylarında da ayrıca güzel görünen noktaları oluyor. Gelintülü şelalesi ve çevresi özellikle ilkbahar ve yaz aylarında en çok tercih edilen yerlerden birisi oluyor. Şelalenin dere ile birleştiği yerlerde suların dinlendirici ses dalgaları eşliğinde manzarayı izlemek isteyen kişilere kalıyor. Doğanın huzurunu arayan kişiler bu yaylayı tercih ederek konaklamalı çeşitlerinden birini de ayarlamış oluyor. Bölgede tercih edilen konaklama çeşidinden en yaygın olanı özellikle çadır kurmak.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Ancak çadır her zaman uygun koşulları sağlamayabilir. Buraya gelen ziyaretçiler bölgedeki yaylalarda veya nehir kenarlarında kamp yapmayı tercih ediyor. Kamp kurmaktan hoşlanmayan veya tercih etmek istemeyen kişiler içinde konaklama imkanı bulunuyor. Yaylada bir çok farklı otel var. Dolayısıyla bütçeye ve beklentiye uygun olanı bularak birini tercih etmek mümkün. Fiyat konusunda bir bilgilendirme yapmak ise doğru olmayacak. Zira her şeye zam gelebildiği gibi konaklama konusunda da oteller zam yapmış olabiliyor.

Tatil sezonlarında özellikle boş oda bulabilmek mümkün olmayabilir. Dolayısıyla önceden rezervasyon yaptırmak önem taşıyor. Mahremiyet arayan kişiler içinde yayla içerisinde villa tipi butik otellerde bulunuyor. Burada yer otellerden fiyat konusunda bilgi alarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. İçinize sinen bir oteli bulduğunuz takdirde de rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Her bir otelin muhteşem birer manzarası olduğu için herhangi bir otel ismi önermekte doğru değil. Ancak şunu unutmayın ki Ayder Yaylası’nda bulunan her otelin, penceresinden baktığınızda kendine has güzellikte bir görünümü var.

Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Ayder Yaylası’nda Neler Yapılır?

Yayla doğal güzellikleri sunmasının yanı sıra gezilecek yer anlamında da pek çok alternatif sunuyor. Başlı başına yaylanın kendisi bir doğa harikası olarak tanınıyor. Bölgenin sunmuş olduğu imkanlardan ilki her yerin yürüyüş yapmaya müsait olması. Ancak tabiki yalnızca yürüyüş yapın diyemeyiz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Fotoğrafçılıktan dağcılığa, oryantringten kaya tırmanışına, kuş gözlemciliğinden raftinge, zeplineden jeep safariye ve trekkinge kadar pek çok aktivite yapmak mümkün oluyor. Sportif amaçlı olmak üzere olta balıkçılığı için de uygun dereler bulunuyor. Ayrıca milli park sınırları dahilinde olmak üzere yaban hayatını yakından gözlemlemek mümkün.

Daha fazla bilgi edinmek için: http://www.ardesen.gov.tr/ayder-yaylasi

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.