Artvin'in Görülmesi Gereken Yaylaları

Artvin’in Görülmesi Gereken Yaylaları 2023 Gezi Rehberi

Artvin’in görülmesi gereken yaylaları eşsiz manzarası ve doğası ile birlikte muhakkak görülmesi gerekmektedir. Artvin ülkemizin Karadeniz kıyısında ve Gürcistan’ın sınırlarında yer almaktadır. Manzara anlamında ziyaretçilerine yemyeşil dağları, benzersiz yaylalarını ve şelalelerini sunmaktadır.

Yeşilin birbirinden güzel sonlarını sunan Artvin doğal tutkunları için benzersiz bir nokta oluyor. Artvin’i keşfedebilmek için kendinize yaklaşık olarak 3 gün belirlemeniz iyi olacaktır. Özellikle Mayıs ve ağustos aylarında gelindiği takdirde kış aktivitelerini düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca Kasım ve Nisan ayları arasında da gezi düzenlemeniz mümkün. Yaylalarda pek çok farklı festivallerde düzenleniyor. Artvin’in görülmesi gereken yaylaları ziyaret etmek isteyen kişilerin kendi ekipmanlarıyla kamp yapabiliyor.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/artvin/gezilecekyer

1- Kafkasör Yaylası

Şehir merkezine yalnızca 8 km uzaklıkta bulunan Kafkasör Yaylası, yemyeşil doğasıyla görenleri büyülemeye devam ediyor. Özellikle Artvinliler tarafından burayı sıklıkla ziyaret ediyor. Özel araçla burayı ziyaret etmek mümkün olduğu gibi şehir merkezinden kalkmakta olan dolmuşlarla da gelinebiliyor.

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

Düzenli olarak her sene Haziran ayında Kafkasör Şenlikleri düzenleniyor. Ayrıca belediyenin yapmış olduğu mesire alanına da sahip. Bu yayla tam da yemyeşil doğanın tadını çıkartmak isteyen kişilerin tercih noktası oluyor. Artvinliler tarafından senelerdir boğa yetiştiriciliği yapılıyor. Dolayısıyla bir etkinlik haline getirilerek boğa güreşi festivali yapılıyor.

Şehre yaklaşık olarak 15 dakika mesafede bulunduğu için yaylaya günübirlik olarak gelmek mümkün nokta ayrıca kişilerin tercihine göre yaylada kalan konaklanabilecek belediye tarafından inşa edilmiş 80 yatak kapasitesine sahip bungalov evlerde yer alıyor. Öte yandan mesire alanında da olduğu için kamp yapmak için uygun noktalarda bulunuyor.

2- Sahara Yaylası

Artvin’in görülmesi gereken yaylaları arasında Sahara Yaylası da bulunuyor. Artvin şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan Sahara Yaylası, Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisinde bulunuyor. Bu yaylaya ulaşım sağlarken şehir merkezinden kalkmakta olan minibüs veya özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Sahara Yaylası

Sahara Yaylası

Yayla günübirlik olarak gelmeye uygun bir konumdadır. Dileyen kişiler kendi çadırını getirerek kamp yapabilmektedir. Ayrıca bu yayla Ardahan’a da 30 kilometre uzaklıkta bulunduğu için komşu şehirlerden de ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Yaz ve kış mevsimi olmak üzere farklı güzellikleri sergiliyor.

3- Beyazsu Yaylası

Artvin’in şehir merkezine en uzak yaylalardan birisi olan Beyazsu Yaylası, Borçka ilçesinin sınırları içerisinde bulunuyor. Beyazsu Yaylası, Artvin merkezine 82 km, Borçka ilçesine ise 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. 3 bin metre yükseklikte Kartal dağ eteklerinde bulunan bu yaylada konaklanabilecek bir pansiyon da yer bulunuyor.

Beyazsu Yaylası

Beyazsu Yaylası

Kış aylarında özellikle doğa sporlarıyla ilgilenmek isteyen kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Yayla çevresinde yayla turlarına katılma imkânı da ayrıca bulunmaktadır. Ayrıca trekking rotaları içinde son derece müsaittir.

Şavşat Karagöl Nerede hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.