Balat Oyuncak Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi 2023 Nerede

Balat Oyuncak Müzesi hakkında bilgiler son zamanlarda oldukça araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Bu müze çocuk ve yetişkinler için son derece ilgi çekici bir mekan olma özelliğini taşıyor. Yalnızca görselliğinin yanı sıra tamamen ferah bir ortam sağlamasıyla da ilgi çekici görülüyor. Kesinlikle herkesin görmesi gereken özelliklerden birisi de burada yaşayan müze konsepti ön plana çıkmaktadır. İstanbullular ve diğer tüm ziyaretçileri için farklı bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Bu esrarengiz müze içerisinde beklentinizin üzerinde bir deneyim yaşama imkanı bulabilirsiniz. Müze tam anlamıyla 100 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Farklı konseptlerde alan bulundurmasa da bir başka özelliklerinden birisidir. Müze içerisinde yer alan birbirinden farklı bebek evleri çizgi film sahneleri nadir oyuncaklar ve daha farklı pek çok seçenekte yer almaktadır. Geçmişi 50 yıl öncesine dayanan koleksiyon oyuncakları da görmeniz mümkün.

Balat Oyuncak Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi

Burada Türkiye’nin en büyük kurşun asker koleksiyonunu görme imkanı elde ediyorsunuz. Timur İnçoğlu’nun katkılarıyla müze içerisindeki alanlar yer almaktadır. Müze amaç itibariyle dünyadaki örneklerine benzer nitelikte olabilmeyi hedefliyor. Üstelik müzeye ziyaret için gelmenin dışında aktivite noktasında da birbirinden farklı aktivite yapacak alanlar bulunuyor.

Bu alan müze olma özelliği dışında farklı etkinliklerin de düzenlenebileceği bir alan olarak geçiyor. Maske boyama atölyesinde katılımcılar boya ve maskeler kullanarak hayal güçlerini ortaya çıkarabiliyor. Bundan dolayı kaliteli ve görsel anlamda muhteşem çalışmalarda yürütülüyor. Katılımcılar hem eğleniyor hem de keyifli vakit geçirmiş oluyor.

Balat Oyuncak Müzesi Giriş Ücretleri

Balat Oyuncak Müzesi giriş ücretleri tam kişiler için 115 TL olarak belirlenmişken öğrenciler için ise 65 TL olarak belirlenmiş. Öğretmenlerde öğrenciler gibi indirimli bilet kapsamında yararlanabiliyor. Ayrıca 0-3 yaş arası çocuklar için de girişler tamamen ücretsiz. Bunun yanı sıra ulaşım açısından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç Sosyal Tesisleri karşısında yer alıyor.

Balat Oyuncak Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi

Edirnekapı Haliç istikameti yönünde ilerlendiği takdirde tesislere ulaşılıyor. Sonrasında tam karşısında yer alan müziğe giriş yapabilme imkanını elde edebiliyorsunuz. Toplu taşıma ile buraya ulaşım sağlamak isteyen kişiler 399B, 44B, 1453, 99 A, 33ES, 99, 55T 399C ve 48E hat numaralı otobüsleri kullanabilirler. Bulunduğu konum itibariyle oldukça kolay bir noktada yer alıyor.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Balat Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler

Oyuncak müzesi içerisinde pek çok farklı etkinliklerde gerçekleşmektedir. Aytek Önal tarafından Hacivat Karagöz oyunu seslendirilerek canlandırılmaktadır. Ayrıca çocuklar için yüz boyama, maske boyama atölyesi, maket birleştirme ve boyama atölyesi, resim boyama atölyesi ve 2 boyutlu ahşap karakter boyama atölyesi yer alıyor. Bunun dışında tahta maket birleştirme ve boyama etkinliği içerisinde Balat oyuncak müzesi gerçekleşen en ideal atölyelerden biri olarak geçmektedir. Bundan dolayı tahta maket birleştirme ve boyama etkinliği de bu şekilde geçmektedir.

Çocukların el becerilerini geliştirmede ve hayal dünyalarını harekete geçirme konusunda bu etkinlik son derece eğlenceli olmaktadır. Farklı modellerin birleştirildiği ve boyanacağı bu atölye tam da çocuklarınıza uygun olmaktadır. Bunun yanı sıra oyuncak müzesinde doğum günü kutlama etkinliği de yapmak mümkündür. Çocukların eğlenceli zaman ve unutulmaz anlar geçirebilmesi için burada kutlama yapmak mümkündür. Özellikle doğum günü kutlamak isteyen çocuklara sunulmakta olan bu hizmet oyuncaklar içerisinde muhteşem bir doğum günü kutlamayı vaat ediyor.

Balat Oyuncak Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi

Müze kafe özelliği de burada yapılabilecek bir başka aktivite olarak geçmektedir. Müzeyi gezdikten sonra dinlenebilecek bir alan aradıysanız burada müze kafede bulunmaktadır. Dolayısı ile yorgunluğunuzu atacak en iyi lezzetleri burada tadabiliyorsunuz. Kafeterya içerisinden hediyelik eşya ve yiyecek içecek almakta ayrıca mümkün. Oyuncak müzesi İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Balat sahilde Haliç İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerin tam olarak karşısında yer almaktadır.

Müze içerisinde geçmişten günümüze 17.000 oyuncak figür sergilenmektedir. 2 katlı olarak tasarlanan müze binası 100 metre kapalı alan içerisinde ise yer almaktadır. Genel itibariyle oyuncaklar cam mekan içerisinde sergilenmektedir. Oyuncakların nadir ve özel oluşu sebebiyle zarar görmesi böylelikle engellenmektedir. Bundan dolayı ziyaretçiler birçok oyuncakla doğrudan temas edememektedir. Ancak iyi bir şekilde korunmasının yolu bundan geçmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://balatoyuncakmuzesi.com/

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.