İstanbul'da görülmesi gereken müzeler

İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler 2023

İstanbul’da görülmesi gereken müzeler hakkında sizler için detaylı bilgileri derledik. Tarihi ve kültürel yapısı ile birlikte dünyanın en önemli kentlerinden birisi İstanbul’dur. Sanat tarihi açısından kesinlikle keşfedilmesi gereken ve her dönemde muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerden müzeler sayılmaktadır. Müzeler konum itibariyle sanat tarihi ve gelişimini çözebilmek adına oldukça ideal bir mekandır.

Tarih boyunca pek çok farklı sanat disiplinin ürünlerine ev sahipliği yapmıştır. Her bir müzenin bünyesinde barındırdığı kıymetli eşyalar bakımından oldukça önemli izler taşımaktadır. Çeşitli sanat disiplinlerini bulundurması dışında modern dönemde de farklı unsurları sergileyebilmektedir. Farklı dönemleri anlamı açısından oldukça panoramik bir fiziki ortamı da sağlamaktadır.

İstanbul’a gelecek olursak müzecilik anlamında oldukça zengin bir şehirdir. Hem bu yönünü görmek ve kenti keşfetmek isteyen kişilerin olmazsa olmaz noktası İstanbul olmalıdır. Ayrıca sanat tarihinin izlerini görüp müzeleri keşfetmek isteyenler için de İstanbul’da görülmesi gereken müzeler adlı yazıyı sizler için derledik.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler: Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

İstanbul’da görülmesi gereken müzeler konusunda listeye başlayacağımız ilk müze masumiyet müzesidir. Orhan Pamuk tam da aynı adda bir kitap yazmıştır. 19 yüzyıldan kalma bir binada tasarlanan müzeye dönüştürülmüş oldu. Masumiyet müzesi bir romandan esinlenerek oluşturulmasıyla müze haline getirildi. Ayrıca bu müze 2014 yılında Avrupa yılı müzesi ödülünü aldı. Roman karakterlerinden biri olan Kemal Basmacı’nın aşkı

Füsun’un evine yaptığı ziyaretler ve ev ziyareti esnasında toplamış olduğu eşyalardan oluşmaktadır. Masumiyet müzesi romanında Füsun karakteri ve ailesinin yaşamış olduğu ev bulunuyor. Masumiyet Müzesi’nin yazarı Orhan Pamuk ise yapmış olduğu açıklama içerisinde müzenin ilk eşyalarını romanı yazmaya başlamadan önce topladığını ifade ediyor. Romanı ise eşyalara bakarak yazdığını söyleyerek kitap içerisinde yer alan 83 bölümü 83 kutuyla temsil ettiğini ifade ediyor.

Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, No: 2, Beyoğlu/İstanbul

Kadıköy’ün En Popüler Kafeleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul oyuncak müzesi, 2005 senesinde Belgin Akın ve şair yazar Sunay Akın tarafından kuruldu. Müze içerisinde 1.700’lü yıllardan günümüze kadar oyuncakların örnekleri sergileniyor. Sunay akın’ın tam 20 senede 40’tan fazla ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan oyuncak satın aldığı belirtiliyor. Burada sergilenen oyuncaklar oldukça eğlenceli ve kalıcı olacak şekilde kişilere öğretmeyi amaçlanıyor. Tasarım sanatçısı olan Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış olan müze içerisinde farklılık oluşturan unsurlarda bulunuyor. Müze Bir şair tarafından açılmış olmak ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olma özellikleri ile dünyadaki ilki teşkil ediyor.

Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sokak, No: 17, Kadıköy/İstanbul

Türkiye İş Bankası Müzesi

istanbul iş bankası müzesi

istanbul iş bankası müzesi

Türkiye iş Bankası müzesi 1890 yılında postahane binası olarak yaptırılmış. Türkiye’nin ekonomi tarihine odaklanmış bir şekilde ve ekonomik gelişimini seneler içerisinde gösteren materyaller bulunan müze içerisinde sonralarda müze haline getirilmiş. 890 yılında postane binası olarak yaptırılan bina 1927 yılında Türkiye İş Bankası’na devredilmiş. 2024 yılına gelindiğinde ise banka şubesi olarak kullanıma açılmış.

2005 yılında müzeye dönüştürülmesi ile 14 Kasım 2007 tarihinde halkın ziyaretine açılmış. Müze içerisinde bulunan koleksiyonlar İş Bankası şubelerinden toplanmış ve bankanın gündelik yaşamının olmazsa olmaz parçalarından oluşan 3 boyutlu nesneler ile birlikte banka arşivinde bulunan kağıt ve görsel malzemelerden oluşmakta. Bazı eserler iş Bankası resim koleksiyonu içerisinde yer almakta. Bu eserleri ise müzenin birinci katında kalıcı sergi olarak yıl boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sokak, No: 2, Fatih/İstanbul

Daha fazla bilgi için: https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/turkiye-is-bankasi-muzesi

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.