Çamlıhemşin Rize

Çamlıhemşin Rize 2023 Kış Tatili Rotası

Çamlıhemşin Rize ülkemizde Doğu Karadeniz tarafında bulunan yeşilin cenneti olarak geçiyor. Baktığınız her yerde yeşilin her tonunu görebilmek mümkün tabii bu durumda gitmiş olduğunuz mevsiminde bir o kadar etkisi bulunuyor. Özellikle bahar aylarında gittiğiniz takdirde her yerin yeşilini ve bütün yeşil tonlarını görmenizi ise mümkün.

Ancak kış mevsimlerinde karlı bir havasına denk gelmeniz ise mümkün. Çamlıhemşin, Doğu Karadeniz’in Rize ilinin 11 ilçesinden birisi olarak geçiyor. Eski adı ise Vicealtı olan şehrin ilk zamanlarda Ardeşen’e bağlı bir bucak olduğu biliniyor. 1960’lı yıllarda belediye kurularak ilçe haline getiriliyor. Toplamda ise 885 metrekarelik bir alan kaplayan ilçenin yükseltisi 300 ila 700 metre arasında değişiyor. Özellikle bu alanın çoğunluğu ormanlarla ve dağlık arazilerden oluşuyor.

Çamlıhemşin Rize

Çamlıhemşin Rize

Ormanların bu kadar sık olması yeşilin bütün tonlarını görmemize neden oluyor. Ayrıca toplamda ilçenin yükseltisi 300 ile 700 metre arasında değişiklik gösteriyor. Çamlıhemşin Rize’nin 11 ilçesi arasında sayılsa da nüfus itibariyle oldukça az olan bir ilçe olarak geçiyor. Ancak yerli halkı dışında turistler tarafından ziyaret akınına uğruyor. Çamlıhemşin mevsimlik göç veren şehirlerden birisi olarak geçiyor. Geçim kaynakları arasında ise kültür balıkçılığı, arıcılık ve turizm olarak geçiyor.

Ayder Yaylası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Çamlıhemşin Rize Konaklama İmkanları

Çamlıhemşin Rize konaklama imkanları bakımından çeşitli konaklama yerlerinde bünyesinde barındırıyor. Bunlara verilebilecek en iyi örnekler ise butik otel ve pansiyonların yoğunlukta olmasından kaynaklanıyor. Gidildiği zaman kişinin dilediği şekilde yaylalarda veya ilçe merkezlerinde kalması ise mümkün oluyor. Doğa ile tatilin iç içe yaşanmasından yana olanların ise tercihi Çamlıhemşin’in meşhur bungalov evleri oluyor.

Bölgede bulunan otellerin meşhur olanları ise şöyle; Çamlıhemşin Ada Pansiyon, Taş Mektep Hotel ve Demircioğlu Ortanköyü Konağı olarak geçiyor. Genel itibarıyla otelin konaklama fiyatı 350 TL aralarında değişiyorken pansiyonun ortalama fiyatı ise 220 TL olarak geçiyor. Konak olarak geçen otelin fiyatı ise 403 TL olarak geçiyor. Bahsedilen fiyatlar 2019 tarihiyle ele alındı. Bundan dolayı güncel fiyatlar hakkında en iyi bilgiyi firmalar vermektedir.

Çamlıhemşin Rize

Çamlıhemşin Rize

Çamlıhemşin Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çamlıhemşin’e nasıl gidileceği merak edilerek araştırılan konular arasında yerini alıyor. Çamlıhemişin’e gitmek için bilinmesi gereken şeylerden birisi kesinlikle özel aracın gerektiği oluyor. Araç kiralama hizmeti de bölgede sıklıkla yapılıyor. Turist akınına uğrayan bölgede ziyaretçilerin mağdur olmaması adına araç kiralama hizmeti de bulunuyor.

Özel araçla geldiğiniz takdirde Batı yönünden geldiğiniz durumlarda öncelikle Rize’ye gelmeniz gerekiyor. Sonrasında pazar üzerinden Ayder yaylası tabelalarını takip ettikten sonra Çamlıhemşin’e ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Artvin tarafından gelindiği takdirde ise Rize’ye gitmeye gerek kalmadan Ardeşen veya Pazar ilçesi üzerinden buraya gelebiliyorsunuz. Dilediğiniz şekilde araç kiralama hizmeti ile de yolculuğunuzu daha da kolay hale getirebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için: https://camlihemsin.bel.tr/

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.