Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü Ardahan 2023 Kış Tatili Rotası

Çıldır Gölü Ardahan ve Kars ilinin sınırları içerisinde bulunuyor. Türkiye’de yer alan pek çok sayıdaki göllerden bir tanesi de bu göl olarak geçiyor. Son zamanlarda ise kış turizmi ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başladı. Kış turizminin yükselişe geçmesi ile birlikte Kars’ın tarihi dokusu ve coğrafi özellikleri de keşfedilmek isteniyor. Özellikle Doğu Ekspresi yolculuklarının popülerleşmesi ile birlikte Çıldır Gölü’nü de ziyaretçiler akın etmiş oluyor.

Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü Ardahan

Bölgede yapılan turistik faaliyetler sonrası ise burası oldukça merak edilen bir yer haline geldi. Bu gölün nerede olduğu hakkında da genel bilgileri hakkında da sizlere ayrıntı vereceğiz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olan bu göl Ardahan ve Kars illerinin sınırları içerisinde bulunuyor. Bunun beraberinde Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük 2. gölü olma özelliği taşıyan gölün kaplamış olduğu alan ise 123 kilometrekarelik alandan oluşuyor.

Gölün çevresinde pek fazla bitki örtüsü bulunmamakla beraber göl ayrıca dere ve pınarla besleniyor. Ayrıca otlakların mevcut olmasından dolayı da alan içerisinde hayvancılık faaliyetleri de rahatlıkla devam ettiriliyor. Özellikle gölün ziyaretçileri kış aylarında burayı tercih ediyor. Bunun sebebi ise kış tatilleri konusunda ideal bir tercih olacağından dolayı. Öncelikle hangi aktiviteyi yapmaya karar verdikten sonra burada o aktiviteyi gerçekleştireceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü Ardahan

Göl ise Ardahan iline yaklaşık olarak 60 kilometre ve Kars’a 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu Göle hususi şahsi araç veya Ardahan ve Kars illerinden kalkmakta olan minibüsler ile ulaşım sağlamak ise mümkün oluyor. Ancak bilinmesi gereken şey buraya ulaşımın o kadar da kolay olmadığı gerektiğidir. Gölün konum itibariyle illerin merkezine çok yakın olmadığını söylemek mümkün bundan dolayı böyle ziyaret edecek kişiler şahsi araçla veya araç kiralayarak buraya geliyor.

Abant Gölü hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Çıldır Gölü Ardahan Konaklama İmkanları

Çıldır Gölü Ardahan ve Kars’ta bulunmakta olan birbirinden farklı otel seçeneğini barındırıyor. Bundan dolayı yerli ve yabancı turistler olmak üzere buraya geldiklerinde herhangi bir zorlukla karşılaşmış olmuyor. Birbirinden farklı otel isimleri de ayrıca aratıldığında internette bulunuyor. En çok tercih edilen otellerin isimleri ise şu şekilde geçiyor;

 • Sapran Deluxe Hotel
 • Arifoğlu Airport Hotel
 • Bildik Hotel
 • Ekinata Grand Toprak Hotel
 • Royal Özçelik Hotel
 • Işıl Park Hotel
 • White Park Hotel
 • Hotel Karabağ
 • Büyük Kale Otel
 • Grand Ani Otel
 • Çıldır Kuzey Yıldızı Otel
 • Ardahan İpekyolu Otel
Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü Ardahan

Ayrıca Çıldır Gölü festivali her yılın Şubat ayında gerçekleşerek ziyaretçilerini bekliyor festivale komşu ülkelerden de oldukça rağbet ediliyor. Bu ülkelerden birkaçı ise Türkmenistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan olarak geçiyor. Aşıklar Şenliği adı verilmiş olan bu festivalin bu kadar rağbet görmesinin sebebi ise düzenlenen eğlencelerden kaynaklanıyor. Dileyen kişiler tatil planlarını özellikle bu festivale denk getirerek festivale de katılım sağlayabiliyor.

Daha fazla bilgi için: http://cildir.gov.tr/cildir-golu

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.