Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi 2023 Konaklama İmkanları

Erciyes Kayak Merkezi 3910 metre yüksekliğe sahip bir kayak merkezi olma özelliği göstermektedir. Bu kayak merkezi dağ turizminin önde gelen tesislerinden biri olarak anılıyor. Hem bölgede hem de ülkemizde oldukça popüler kış tatili destinasyonları olarak anılıyor. Bu kayak merkezi bakanlar kurulu kararıyla 1989 yılından bu yana uluslar arası kayak merkezi olarak tanınmaktadır.

Sömestr tatillerinde çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Tesise iç Anadolu Bölgesi’nin her yerinden tatil yapmak için gelen kişiler olmaktadır. Kayak bilmeyen kişiler tarafından bile buraya gelerek tatil planları yapılmaktadır. Bu kayak merkezi kar kalınlığı ile tanınarak profesyonel ve amatör kayakçılar olmak üzere doğru bir zemin oluşturmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Dünyanın en gözde kayak merkezlerinde olduğu gibi toz kar yağışı alan bir noktada bulunmaktadır. Burada kar yağışı kayak sezonu ise Kasım başından olmak üzere Nisan ayı sonuna kadar 6 ay boyunca devam ediyor. Kar kalınlığı bu kayak merkezinde aylara göre dağılım gösteriyor.

Erciyes Kayak Merkezi Genel Özellikleri

Erciyes Kayak Merkezi toplamda 102 kilometrelik 34 farklı kayak pistine sahip olan devasa bir alana sahip. Kayak merkezinde 5 tane toplamda kapı bulunuyor. Bu kapıların isimleri Erciyes, Develi, Tekir, Hisarcık ve Hacılar olarak geçiyor. Kapıların her biri zorluk derecelerini temsil ediyor nokta dolayısıyla zorluk derecesine olmak üzere kırmızı, siyah ve mavi olmak üzere kategorilere pistler ayrılıyor. Bu pistlerin en kısası 300 metre olarak geçiyorken 2575 metrelik büyük pistlerinde olduğu biliniyor.

Ayrıca bu kayak merkezinde yer alan pistler arasında uluslar arası Kayak Federasyonu’nca tescillenmekte olan 2 adet profesyonel kayak pisti de yer alıyor. Yani 3400 metreden 2200 metre rakıma kadar kayabilme imkanı oluyor. Kayak merkezinde 24 bin metre uzunluğunda bir teleferik sistemi de ayrıca bulunuyor. Bu teleferik sistemi saatte yaklaşık 27.000 yolcu taşıma kapasitesine ise sahip. 18 mekanik tesisi iki adedi ise gondol olarak yer alarak farklı noktalara giderek kayak yapma imkanı sağlıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

2000 yolcu kapasiteli 2 adet teleski, 370 kişilik telesiyej ve 300 metre uzunluğunda 2 adet baby lift’de de merkezdeki mekanik tesislere dahil olarak sayılıyor. Kayak sporu ile ilgilenme konusunda herhangi bir kaygınız, karda kayma fobiniz veya kayarken kaybolmak gibi bir korkunuz bulunuyorsa burada 25 kişiden oluşmakta olan bir güvenlik timinin bulunduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bu kim gece gündüz olmak üzere aktif olarak da çalıştığını söylemekte yarar bulunuyor.

Pistlerde kask takmak zorunluluğu bulunmuyorken yalnızca bu kayak merkezinde bulunuyor. Bu kayak merkezi snowboard Avrupa ve dünya şampiyon anında ev sahipliğini yapmış olan kayak merkezi yüksek standartları ile uluslar arası spor yarışmalarının merkez üssü olarak biliniyor. Burada ayrıca kar voleybolu müsabakaları da gerçekleşmiş oluyor. Özellikle yarışlara denk gelen kişiler muhteşem bir görsel eşliğinde etrafı izlemiş oluyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Ayrıca kayak ekipmanları olmayan kişiler buradan kıyafet, kızak ve kayak takımı da kiralayabiliyor. Görev yapmakta olan deneyimli hocalardan da dilendiği şekilde ders alınabiliyor. Kayak merkezi içinde 3 farklı giriş noktasında yer alan çocuk oyun yerleri, ibadethaneler, temizlik alanları, bebek bakım odaları ve kafeteryalarda ayrıca bulunuyor. Yani her türlü ihtiyaç yalnızca tesis içinden karşılanmış oluyor.

Kayak Merkezinde Yapılabilecek Olan Aktiviteler

Erciyes Kayak Merkezi’nde akıllara ilk gelecek olan aktivite tabii ki kar sporları olarak geçiyor. Kayak yapmak istemeyen kişiler için de kızak kiralama imkanı yer almış oluyor. Ayrıca teleferikle yüksek noktalara çıkarak kızakla aşağı inmekte mümkün oluyor. Tepeye çıktığınızda göreceğiniz daha manzarası sizlere muhteşem bir ambiyans sağlamış oluyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Böylelikle dilediğiniz şekilde fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmeniz ise mümkün oluyor. Kış tatilleri dendiğinde akıllara ilk gelen şeylerden birisi de mangalda pişen sucuk ekmek oluyor. Tekir bölgesinde bulunan barbeküde kendi sucuğunuzu kendiniz pişirebileceğiniz alan bulunuyor. Ayrıca bu kayak merkezinde gece eğlenmek de mümkün oluyor.

Tesis tarafında bulunan otel ve barlarda da konserlere ve şovlara katılmak aktiviteler içerisinde sayılabilir. Bunun yanı sıra tesis içinden çıkmadan kafeterya, ibadethaneler, bebek bakım odaları, çocuk oyun yerleri ve temizlik alanları gibi temel ihtiyaçlardan da yararlanmak mümkün oluyor.

Daha fazla bilgi için: https://www.kayserierciyes.com.tr/

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.