Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi 2023 Konaklama İmkanları

Sarıkamış Kayak Merkezi snowboard’cular tarafından sıklıkla tercih edilen bir kayak merkezi olarak geçiyor. Burası Kars’ın bir ilçesi olan Sarıkamış bölgesinde bulunuyor. Bir kasaba olarak ifade de edilebilir. Sebebi de burada kayak merkezinden başka hiçbir şeyin bulunmayışı. Kayak sonrası eğlence aramayan kişilerin tercihi nitelikte bir yer olacaktır. Dolayısıyla kayak sonrası eğlence arayan kişiler için burası pek fazla uygun olmayabilir. Sarıkamış’ı diğer yerlerden ayıran en güzel yan ise mütevazi bir kayak köyü olmasıdır. Pistin etrafında pisti çevreleyen mis kokulu çam ağaçları da ayrıca bulunmaktadır.

Bu sebeple tamamen keyifli olabileceğiniz bir ortam hazırlanmış oluyor. Bu merkez içerisinde çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pist yer alıyor. Ayrıca 2500 rakımlı cıbıl tepenin de bulunduğu muhteşem bir güzelliğe de sahip. Sarıkamış cıbıl tepenin karla çevrelenmiş görünümü kayakçılar tarafından burayı oldukça cazip hale getiriyor. Ayrıca bu kayak merkezi dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine de sahip. Kars havaalanına da bu kayak merkezi 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yani İstanbul’dan uçak vasıtasıyla yola çıktığınız takdirde en geç 2 saat içerisinde varmış oluyorsunuz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kayak merkezine adım attığınız andan itibaren oldukça güzel bir pistte kayarak ağanın tadını çıkarıyorsunuz. Özellikle burada kayak yapılacak en uygun tarihler Aralık ve Nisan ayları arasında olduğunu söylemek mümkün. Bizim önerimiz ise Ocak veya Şubat ayı oldukça kaymak için müsait olacak nokta yani buraya kar yağışının en verimli olduğu dönem olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yılbaşı tatil planları için vazgeçilmez bir yer oluyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi Ulaşım Sağlama Olanakları

Sarıkamış kayak merkezi bulunduğu konum itibariyle oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Bundan dolayı uçak ile Kars havalimanı veya Erzurum Havalimanı’na gittikten sonra araç kiralama ile buraya gelebiliyorsunuz. Bu öneri tabii ki şart olarak görünmese de yapıldığı takdirde ulaşımı kolaylaştıracaktır. Ayrıca Türkiye’yi dolaşarak buraya gelmek istiyorsanız da Doğu Ekspresi ile nostaljik bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tabii ki öncesinde karsa oradan da kayak merkezine geçmiş olursunuz.

Kayak merkezi sahip olduğu pist alanı, manzarası ve kar kalitesinden kaynaklı hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Kars ili sınırları içerisinde bulunmakta olan Sarıkamış ilçesinde yer almaktadır. Kayak merkezi içerisinde Sarıkamış ilçesindeki çamurlu dağda bulunmaktadır. Ayrıca kayak kılınmasını mümkün kılan unsurlardan bir tanesi de çamların yer alıyor olmasıdır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Çamların bulunuşu kayak severlerin merkezde yaşayacakları rüzgar şiddetini azaltmaya yaramaktadır. Böylelikle daha sakin bir ortamda kayak kılınması da mümkün sayılıyor. Kayak merkezinde bulunan pistlerin tamamı denizden oldukça yüksekte yer alıyor. Ayrıca pistlerin rakımı ise 2200 ile 2.900 metre aralığında kalarak kayak merkezi kapsamında bulunuyor.

Maşukiye Kartepe Yolu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Sarıkamış Kayak Merkezi Fiyat Aralıkları

Kayak merkezi Türkiye’nin en çok kar yağışı alan kayak merkezi olarak geçiyor. Bunun sebebi de coğrafi yapısından kaynaklı denize kıyısının bulunmamasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı tamamen karasal bir yerde bulunan kayak merkezi kış mevsiminde oldukça soğukluğu ile tanınıyor. Kayak merkezini tercih edecek olan kişilerin geleceği mevsime göre de değişmekle beraber uygun kıyafetleri tercih etmesi gerekiyor. Burada yer alan kar kalınlığı 1 metrenin altına kolay kolay düşmüyor.

Dolayısıyla yılın 60 gününden fazlası kar yağışını görmüş oluyor. Birçok kayak sever tarafından doyasıya tercih edilecek bir alan olarak geçiyor. Keyifli bir kayak macerası yaşamak isteyen kişilerin hiç şüphesiz tercihi burası oluyor. Kayak merkezine gelinmesi gereken mevsim aralıkları ise kar yağışının yoğun olduğu Ocak veya Şubat ayı olarak geçiyor. Ancak bunun dışında Aralık ayından nisan ayına kadar burayı Ziyaret edebilmekte mümkün oluyor. 2023 yılı itibariyle kayak merkezinin fiyatları araştırılmaya başlandığı nokta enflasyon sebebiyle her şeye zam gelerek fiyatlara da yansımış oldu.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Dolayısıyla kayak merkezinin fiyatlarına da belirli oranda bir zam gelmiş oldu nokta kayak merkezinde görülmekte olan fiyat farklılıkları bu sene itibariyle değişiklik gösteriyor. 2023 yılı itibariyle fiyat aralıkları bir çıkış ücreti 20 TL, 10 çıkış ücreti 110 TL,20 çıkış ücreti 200 TL, 50 çıkış ücreti 450 TL, 100 çıkış ücreti 700 TL, gece kayak ücreti 17 ila 20 saatleri arası sınırsız olmak üzere 80 TL ve gündüz artı gece kayak ücreti ise 200 TL olarak belirleniyor. Kartlar içinde 50 TL depozito ödenmesi gerektiğini söylemeden geçemeyiz.

Daha fazla bilgi için tıklayın: http://sarikamisdagas.com.tr/

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.