Erzurum Palandöken

Erzurum Palandöken 2023 Kış Tatili Rotası

Erzurum Palandöken kış turizmi anlamında oldukça önemli bir konumdadır. Ayrıca Palandöken Türkiye’nin en uzun kayak pistlerine ev sahipliği de yapmaktadır. Doğal güzelliklerinden de kaynaklı tamamen turistik bir ilçe olarak geçmektedir. Eğlence anlayışıyla da pek çok tatil sever tarafından tercih edilmektedir. Özellikle kış tatilleri konusunda ziyaretçileri tarafından tercih edilen bir yer olmaktadır. Yüksek zirveli dağlarına karlarla kaplı manzaralar eşlik etmektedir. Ayrıca kayak alanı çevresinde de birbirinden farklılığı lüks otellerde yer almaktadır.

Konaklama anlamında da herhangi bir sorun çekmeden burada konaklamak mümkündür. Yerli ve yabancı ziyaretçiler burada bulunan otellerde konaklamaktadır. Yerli ve yabancı turistler özellikle kış sezonunda Palandöken’i tercih etmektedir. Palandöken Erzurum şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanına ise 35-40 km uzaklıkta yer almaktadır. Genel itibariyle kayak tatili için burayı tercih eden kişiler ulaşım konusunu çok fazla mesele etmemektedir. Yani uçak yolculuğu veya özel araç yolculuğuyla da buraya gelmek mümkündür. Uçak yolculuğu ile Erzurum’a gelen kişiler araç kiralayıp Palandöken’e ulaşabilmektedir.

Erzurum Palandöken

Erzurum Palandöken

Doğal çevre özellikleri taşımasından dolayı da burası Türkiye’nin birinci derecede önemli kayak alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Palandöken Dağları 3185 metre zirveye sahip olmaktadır. Erzurum ilinin güneyinde yer almakta ve ayrıca doğu-batı yönünde de uzanmış olmaktadır. Palandöken Dağları yaklaşık olarak 70 km uzunlukta ve 30 km genişlikte bir alanı kaplamaktadır. Dağların yükseltileri ise tabanda 2000 metreden başlayarak 3.176 metreye kadar çıkıyor olmaktadır.

Palandöken dağlarının en yüksek noktasını oluşturmakta olan Büyük Ejder Tepesi 3176 metre yükseltiye sahiptir. Küçük Ejder Tepesi ise 3095 metre ile Erzurum şehir merkezinin güney kısmında ve Hınıs boğazı kayak alanı güney sınırında yükselmektedir. Kış turizm anlamında en önemli mevsim aralıkları Aralık, Ocak, Şubat ve Nisan aylarını kapsamaktadır. Normal kış koşullarında ise kayak alanlarındaki kar kalınlığı 2 metreyi aşıyor.

Kar kalitesi kayak sporu etkinliği açısından oldukça önemli görülmektedir. Bundan dolayı kar örtüsünün turistik amaçlı bir gelir kaynağı olarak kullanılabilmesi için ıslak kar biçiminde değil kristal kar biçiminde düşmesi gerekiyor. Palandöken’de bulunan kar kalitesi oldukça yüksek olması ile birlikte tanınarak fiziki yapısından kaynaklı da toz kar kalitesine sahip olarak geçiyor. Burada bulunan kar kalitesinin donmayan özellikte olmasıyla diğer mevcut kış turizmi merkezlerinden avantajlı konumda yer alıyor.

Abant Gölü hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın!

Erzurum Palandöken Konaklama İmkanları

Erzurum Palandöken konaklama imkanları açısında oldukça iyi bir konumda yer almaktadır. Kayak tatili için burayı tercih eden ziyaretçilerin kalabileceği çeşitli konaklama yerleri bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olan konaklama yeri ise otel şeklinde geçmektedir. Bölgede bulunan pansiyon türü konaklama yerleri de bulunmaktadır. Her bütçeye uygun olan otel veya pansiyon bulabilmek mümkündür. Özellikle kayak alanı çevresinde bulunmakta olan lüks oteller tercih edilmektedir. Yerli ve yabancı ziyaretçiler burada bulunan otellerden rezervasyon yaptırmaktadır.

Erzurum Palandöken

Erzurum Palandöken

Zaman zaman rezervasyon yaptırmadan buralardan yer bulabilmekte mümkündür. Ancak özellikle kar yağışının yoğun olduğu dönemler kayak yapmak için uygun koşulları sağlamaktadır. Yaşların en yoğun olduğu mevsim aralıkları Aralık, Ocak, Şubat ve Nisan ayları olarak geçmektedir bundan dolayı özellikle bu mevsim aralıklarında rezervasyon bulabilmek biraz zor olabilir. Tatil planı yapan kişilerin öncesinde iyi bir plan yaparak burada konaklamayı ayarlaması tavsiye edilir.

Erzurum Palandöken Ulaşım Nasıldır?

Erzurum Palandöken ulaşım konusunda havayolu ile ulaşım sağlandığı durumlarda Çiftlik ilçesinde bulunan Erzurum havalimanı ile sağlanıyor. Otobüs yolculuğunu tercih edecek olan kişiler ise şehir merkezinde bulunmakta olan Erzurum otogarını kullanmaktadır. İstanbul veya çevre illerden gelmek isteyen kişiler direkt olarak Palandöken’e otobüs ile ulaşım sağlayabiliyor. Ayrıca özel araç ile de buraya ulaşım sağlamak isteyen kişiler oluyor.

Özellikle özel aracıyla gitmek isteyen ziyaretçiler yola çıktıkları şehre göre değişiklik gösterse de ana yolları kullanmakta. İlçeye tren ile gitmek isteyen kişiler Doğu Ekspresi hattı ile şehir merkezinde indikten sonra buraya aktarma yapması gerekiyor. Hava yolu ile ulaşım konusunda öncelikli olarak havalimanı Çiftlik mevkiinde bulunan Erzurum Havalimanı’na gitmek gerekiyor. Havalimanı ilçeye 40 km uzaklıkta kalıyor.

Erzurum Palandöken

Erzurum Palandöken

Havalimanı çıkışında ise kişilerin havaalanı taksileri ve özel transfer servislerini kullanarak Palandöken’e ulaşım sağlaması gerekiyor. Özel transfer araçları ile Palandöken Kayak Merkezi’ne ulaşım 350 TL’den başlamış oluyor. Havalimanı taksileri ile ulaşım konusunda da 150-200 TL civarında oluyor. Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken’e hizmet vermekte olan havaalanı servis hattı veya toplu taşıma aracı yer almamaktadır.

Palandöken’e tren ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler için doğrudan ulaşım sağlayan bir tren hattı bulunmamaktadır. Tren yolculuğu konusunda da Erzurum’a gitmek isteyen ziyaretçiler Doğu Ekspresi’ni kullanıp Erzurum’a geldikten sonra da ilçeye aktarmak mümkündür. Doğu Ekspresi ile arasında sefer düzenlenen iller ise şöyledir; Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri ve Kars olarak geçiyor.

Daha fazla bilgi için: http://www.erzurum.gov.tr/palandoken-ve-kayak

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.