Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler

Giresun’da Görülmesi Gereken Yerler 2023

Giresun’da görülmesi gereken yerler yaylalardan mağaralara, manastırlardan kaleleri ve müzelere kadar pek çok şekilde sayılabilir. Türkiye’nin oldukça önemli turistik şehirlerinden birisi olan Giresun, her sene binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. İçerisinde doğal ve tarihi yapıları da barındırarak turistlerin ilgisini çekiyor. Karadeniz’in atmosferini görebileceğiniz bir şehir olarak görülmesi gereken yerler bakımından da oldukça zengin. Ayrıca çeşitli aktivite yapmaya da imkan veriyor.

Görülmesi gereken yerleri gezi programları ile de gerçekleştirmek mümkün oluyor. Şehirde yapılabilecek aktivite çeşitleri dağcılık, piknik ve kamp olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra eşsiz manzarası ile birlikte fotoğrafçılar içinde inanılmaz kareler yakalanıyor. İyi bir tatil planı yapmak istiyorsanız Giresun’u da listenize ekleyebilirsiniz. Zira konaklama anlamında da oldukça iyi imkanları ziyaretçilerine sağlıyor.

Bunun beraberinde Giresun’da öncelikli olarak ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Bektaş Yaylası, Gölyanı Yaylası, Kurtalan Şelalesi, Tepesi Delik Mağarası, Meryem Ana Manastırı, Mavi Göl, Giresun Kalesi ve Giresun Müzesi olarak sayılabilir. Sizler için bu yazı içerisinde Giresun’da görülmesi gereken yerleri ayrıntılı bir şekilde listeledik. Öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Giresun’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Giresun’da görülmesi gereken yerler arasında muhakkak değinilmesi gereken Giresun Müzesi, Giresun Kalesi, Meryem Ana Manastırı, Sis Dağı Yaylası ve Bektaş Yaylası olarak geçmektedir.

1- Giresun Müzesi

Şehir merkezine bir kelime uzaklıkta bulunan Giresun Müzesi binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Ayrıca yılın her günü ziyaret etme olanağı bulunmaktadır Giresun merkeze ulaşım sağlandığında müzeye yürüyerek ulaşım sağlamak mümkündür. Müze içerisinde birbirinden farklı tarihi parçada bulunmaktadır.

Giresun Müzesi

Giresun Müzesi

Eserleri yakından görerek, tarihi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca müze içerisinde hareketli animasyon bölümü de bulunduğu için yakın Türkiye tarihi hakkında da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Müzeye giriş saatleri sabah 09.00 olmak üzere akşam 18.30’a kadar sürmektedir. Ayrıca giriş ücreti olarak da 5 TL gibi temsili bir ücret alınmaktadır.

2- Giresun Kalesi

Giresun Kalesi, şehir merkezinde bulunarak yürüyerek ulaşım sağlamaya uygundur. Osmanlı imparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilen kaleyi kalenin yerden yüksekliği yaklaşık olarak 20 ila 25 metredir. Özellikle ziyaretçiler tarafından fotoğraf çekilmek amaçlı tercih edilmektedir.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Günümüze kadar pek çok farklı restorasyon çalışmaları ile yenilenmiştir. Giresun Kalesi’nin girişi tamamen ücretsiz olduğu için herhangi bir giriş kısıtlaması da bulunmamaktadır. Dolayısıyla istenen saatte ve günde burayı ziyaret etmek mümkündür.

3- Meryem Ana Manastırı

Giresun’da oldukça önemli bir yere sahip olan Meryem Ana Manastırı, şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Her sene binlerce kişinin ziyaretçi akılına uğramaktadır. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunduğundan dolayı özel araçla veya otobüsle ulaşım sağlanabilmektedir.

Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı

Manastır, Hristiyanlar açısından oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Burayı ziyarete gelmeden önce hakkında tarihini okuyarak bilgi sahibi olabilir ve bu bilgileri yerinde ziyaret edebilirsiniz. Manastırı yılın her günü ziyaret etmek mümkündür. Giriş ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir.

Sümela Manastırı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

4- Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunarak oldukça yüksek bir konumda yer almaktadır. İsminden de belli olacağı üzere sislerle kaplı bir dağ olarak görünmektedir. Deniz seviyesinden oldukça yüksek bir konumda yer alan bu yaylaya özel araç veya otobüs yardımıyla ulaşım sağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat sürecek olan yolculuk içerisinde Sis Dağı yaylasına ulaşım sağlanabilir.

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası

Yayla genel itibariyle şehir gürültüsünden uzaklaşmak, piknik yapmak, kamp yapmak, en önemlisi de yamaç paraşütü yapmak için çıkılmaktadır. Yılın her zamanı dilendiği gibi gidilebilecek olan yaylaya herhangi bir giriş kısıtlaması da yapılmamıştır. Dilendiği zaman gelinerek burada yapılmak istenen aktivite yapılabilmektedir. Fotoğraf çekmek isteyen kişiler açısından da oldukça önemli görsel şölen yaşatmaktadır.

5- Bektaş Yaylası

Bektaş Yaylası Giresun’un popüler doğal güzellikleri arasında yer alarak her sene binlerce ziyaretçi yararlanmaktadır. Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta bulunan yaylayı keşfetmek isteyen kişi sayısı oldukça fazladır.

Bektaş Yaylası

Bektaş Yaylası

Özellikle özel araç veya otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Yaylada kamp veya piknik gibi çeşitli aktiviteleri düzenlemek mümkündür. Oldukça sessiz ve sakin olan bu yayla şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/giresun/gezilecekyer

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.