İstanbul Atatürk Kent Ormanı

İstanbul Atatürk Kent Ormanı 2023

İstanbul Atatürk Kent Ormanı Sarıyer Hacıosman’da açılarak hizmet vermektedir. Giriş kapısından girdiğiniz an sol tarafta duran ve çocuklarla birlikte oturmuş bir Atatürk heykeline rastlıyorsunuz. Hemen yan tarafında çocukların eğlenmeleri ve enerjilerini atmaları için dizayn edilmiş oldukça farklı bir farka varıyorsunuz. Oyun parkuru oldukça eğlenceli görünmesi ile birlikte çocuklar tarafından ayrıca ilgi görüyor. Metal kaydırak, örme ağlar ve bambudan yapılma köprü yalnızca bunlardan görünen kısmı.

Çocukların bayıldığı bir aktivite olduğu için bu parka ailecek gelebilmek mümkün. İstanbul Atatürk kent ormanı içerisinde yürüyüş, koşu yapılabilecek alanların olmasının yanı sıra spor aletlerinin bulunduğu bir nokta da bulunuyor. Ayrıca fitness alanı da park içerisinde yer alıyor. İstanbul’a ayrıca nefes getiren bir alan olması ile birlikte yalnızca İstanbulluların değil dışarıdan gelen kişilerin de ilgisini çekiyor. İstanbul’da özellikle şehir hayatının yorucu temposundan kaçarak doğanın güzelliklerinde buluşmak isteyen kişilerin hiç şüphesiz adresi burası.

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

Vatandaşlar için kullanıma açılmış olan bir proje olarak kent ormanı, büyüleyici atmosferi ile göz doldurmaya devam ediyor. İstanbul Atatürk kent ormanı yalnızca nefes almak isteyen kişiler tarafından değil ayrıca anı ölümsüzleştirmek isteyen kişiler tarafından da tercih ediliyor. Park içerisinde eşsiz fotoğraflar çekebilmek mümkün. Şehre kazandırılmış bir cennet bahçesi olarak geçtiğinden dolayı gelen kişileri stresten arındırıyor.

Ayrıca İstanbulluların ve bölgeye ziyaret amaçlı gelen kişilerin de ilgisini daima geri tutuyor. Atatürk kent ormanı yaklaşık 110 hektar üzerine kurulmuş nokta dolayısıyla bu devasa alan doğal güzelliklerini barındırmayı başarmış. Doğal güzelliklerin tamamen korunarak ortaya konması doğal bir yaşam alanı da karşılamaya devam ediyor. Kaplamış olduğu alan içerisinde doğal yaşamlara dokunulmayan canlıları da görebilmek mümkün oluyor.

İstanbul Atatürk Kent Ormanı Giriş Ücretleri

İstanbul Atatürk kent ormanı içerisinde nefes alma ve yürüyüş yapma yerleri ayrıca yer alıyor. Parkın barındırmış olduğu 12 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru yürüyüşü sevenler tarafından tercih ediliyor. Park içerisinde bulunan seyir terasından da İstanbul’u seyretmek mümkün. Buraya gelmek isteyen ziyaretçiler özellikle giriş ücreti ve ziyaret saatleri konusunda araştırma yapıyor. Sizler için bu yazı içerisinde bilgilendirici olabilmesi adına her detaya yer verdik.

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

Kent ormanı parkına giriş yapmak için herhangi bir ücret alınmıyor. Ormanı haftanın her günü saat sabah 5.00 ve akşam 10 olmak üzere ziyaret edebiliyorsunuz. Konum itibariyle oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanıyor. İstanbul’un Sarıyer bölgesine kurulmuş ve konum itibariyle oldukça harika bir dinlence alanı olmayı başarmış bir yer burası. Ayrıca ulaşım imkanları ile parkı ziyaret etmek isteyen kişileri de memnun ediyor.

Avrupa yakasının boğaza yakın bir bölgesinde bulunan Kent Ormanı İstanbul’a ulaşmak için kullanılabilecek en ideal ulaşım metro olarak geçiyor. Metro ile ulaşım sağlayacaksanız Hacıosman durağında inmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 10-15 dakika süren bir Yürüyüş sonrası kent ormanına ulaşım sağlıyorsunuz. Kendi aracı ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler konuma yazarak kolaylıkla ulaşabiliyor.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Kent Ormanı İmkanları

İstanbul Atatürk Kent Ormanı imkanları içerisinde kafeye, festival alanı, büfe ve kentsel tarım faaliyetlerinin yapıldığı alanlar mümkün. Ayrıca burada yürüyüş ve koşu parkuruda yer alıyor. Yürüyüş ve koşu parkurunu seçebileceğiniz 3 ayrı rotada yer alıyor. Kolay olan rota 1.8 kilometre iken orta olan rota 2.8 kilometre iken zor olan rota 3 kilometre olarak geçiyor. Kolay olan rotayı seçtiğinizde yaklaşık olarak 22 dakikada tamamlamış oluyorsunuz.

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

İstanbul Atatürk Kent Ormanı

Orta olan rotayı ise 35 dakikada tamamlamak mümkün. Zor olan rotayı ise 40 dakikada tamamlayabiliyorsunuz. Yaklaşık olarak 12 kilometre uzunluğunda olan parkurun tamamı kullanıma açıldı. Yürüyüş parkurlarına varmadan kestirme bir yolu takip ettiğinizde büyük göleti yukarıdan takip edebileceğiniz seyir alanına ulaşıyorsunuz. Göle doğru inen merdivenleri takip ettiğinizde ise şehrin göbeğinde büyük bir gölü görmüş oluyorsunuz.

Tamamen kuş sesleri eşliğinde gölü izleyerek ortamın keyfini çıkarmış oluyorsunuz. Koru içerisinde 7 adet yaya giriş çıkışı bulunuyor. Ayrıca Hacıosman ve Darüşşafaka metro istasyonları arasında engelliler için de erişilebilir yolların çalışması yapılıyor. Burası için bir piknik alanı olduğunu söylemek kesinlikle doğru olmayacaktır. Tamamen şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişilerin tercihin nitelikte bir yer.

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Kent_Orman%C4%B1

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.