İstanbul Gülhane Parkı 2023

İstanbul Gülhane Parkı 2023

İstanbul Gülhane parkı Fatih ilçesine bağlı Sirkeci ve Sultanahmet semtleri arasında Topkapı Sarayı’nın eteklerinde yer alıyor. Çerisinde birbirinden güzel bahçeler, çiçekler, dinlence yerleri ve havuzlar yer alıyor. Üstelik hem yerli hem de yabancı turistler buraya oldukça ilgi gösteriyor. İstanbul’un en güzel parklarından birisi olarak geçmesinin sebebi etrafın doğal güzelliklerden oluşuyor olması.

İstanbul’un orta yerinde iyi bir şekilde nefes alınabilecek ortam bulabilmek son derece zor. Gülhane parkı içerisine girdiğiniz andan itibaren renk renk çiçekler ve birbirinden farklı ağaçlar sizlere karşılıyor. Üstelik bu manzaraya bir de kuş sesleri eşlik etmiş oluyor. Bu park tamamen huzurla buluşmak isteyeceğiniz türden bir yer. Dolayısıyla tarih kokan havasını da sonuna kadar hissetmiş oluyorsunuz.

İstanbul Gülhane Parkı Tarihi

İstanbul’daki Gülhane parkı oldukça büyük bir alanda yer almaktadır. Yaklaşık olarak 163 dönümlük bir arazide bulunmaktadır. 8. yüzyılda Konstantinopolis Üniversitesi olarak hizmet vermeye başlamış bir yer olarak geçmektedir. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise Gülhane Parkı Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanım görmeye başlamış. Geçmiş olduğu gibi gül bahçeleri ve Osmanlı sultanlarının dolaştığı bir koru barındırmaktadır.

İstanbul Gülhane Parkı 2023

İstanbul Gülhane Parkı 2023

Mekanın güzelliğini ortaya çıkaran ilk gülün ise buraya 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında getirildiği bilinmektedir. Parkın adı yetiştirilen güllerden kaynaklı olarak adını almaktadır. Aradan epey zaman geçmesine rağmen 1912 yılında düzenlenerek Park park haline getirilmiş ve ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Kitaplarda Gülhane parkını Tanzimat Fermanının Sadrazam Mustafa Reşit Paşa tarafından burada ilan edilmesi ile duymuşsunuzdur.

Daha fazla bilgi için: http://www.istanbul.gov.tr/istanbulun-koru-ve-parklari-gulhane-parki

Gülhane Parkı’nda Neler Var?

Gülhane parkı içerisinde gezilebilecek birbirinden farklı güzellikte alanlar yer alıyor. İstanbul’un en güzel ve etkileyici parkları olarak ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor. Üstelik yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistleri de kendisine çekmeyi başarıyor. Bu park oldukça büyük bir alanı kaplayarak etkileyici boğaz manzarasına sahip. İçerisinde birbirinden güzel bahçeler, havuzlar, ağaçlar ve açık hava kafeleri de yer alıyor.

Yani burada sohbet ederek bir şeyler içmek isteyeceğiniz türden alanlarda mevcut. Parktaki açık hava kafelerinden herhangi birisine oturarak boğaz manzarası eşliğinde huzur bulabilirsiniz. Gülhane parkı içerisinde ayrıca eski imparatorluk ağrıları binasında İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesi isimli bir müzede yer alıyor. Bu müzede İslam medeniyetinin 9. ve 16. Yüzyıllar arasını kapsayan yaratıcı dönemlerindeki farklı bilimsel dalların evrimi gözlemlenebiliyor. Dünya çapında eşsiz ve oldukça ilginç bir müze olarak anılıyor.

İstanbul Gülhane Parkı 2023

İstanbul Gülhane Parkı 2023

Burayı ziyaret eden kişilerin muhakkak burayı da ziyaret etmesi gerekiyor. Gülhane parkına girişler ücretsizken müzeye giriş ücreti 18 TL olarak geçiyor. Üstelik müze kart burada geçerli. her gün sabah 9.00 akşam 5 olmak üzere ziyaretçilerine açık. Bu park lokasyon açısından oldukça kolay bir noktada yer alıyor. Buraya ulaşım sağlamak için Sirkeci ile Topkapı sarayı arasında bir konumda yer aldığını söyleyebiliriz. Ulaşım açısından son derece kolay olması sebebiyle Sirkeci veya Sultanahmet’ten yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üstelik Sirkeci’ye de ulaşım son derece kolay. İstanbul’un istediğiniz yerinden Sirkeci ve Eminönü’ne İETT belediye otobüsleri gitmekte. Eminönü ile Sirkeci arası ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde kalıyor. Sirkeci’ye Kadıköy ve Üsküdar’dan şehir hatları vapurları ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Üsküdar’dan ise yine Marmaray ile Kabataş’tan Bağcılar Kabataş arası tramvay T1 hattı ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Taksim’den füniküler ile Kabataş’a inip tramvay vasıtasıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Gülhane Parkı 2023

İstanbul Gülhane Parkı 2023

Raylı sistemler kullanacaksanız İstanbul raylı sistemler haritası, İETT hat ve durak arama, İETT belediye otobüs sefer ve durakları ve şehir hatları vapurları için İstanbul şehir adları vapur seferleri sayfasına bakmanız mümkün. Ayrıca Gülhane parkı içerisinde ziyaret edebileceğiniz Çinili köşk müzesi de bulunuyor. Arkeoloji müzesinin tam karşısında bulunan bu köşk Fatih Sultan Mehmet tarafından yazlık olarak kullanılmaktaydı.

Sırça köşk olarak bilinmesinin yanı sıra içerisindeki çini ve seramiklerden dolayı adını Çinili köşk olarak duyurmuş nokta içerisinde yer alan çiniler arkeolojik kazılardan çıkartılarak burada sergileniyor. Üstelik 2000’e yakın eseri de buradan rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bir çay bahçesine oturduğunuz takdirde de Gülhane Parkı’nın bütün güzelliklerini seyredebiliyorsunuz.

İstanbul Atatürk Kent Ormanı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.