İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı 2023 Nerede

İstanbul polonezköy tabiat parkı nerede şeklinde sorular bölgeyi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. İstanbul Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinde yer alan sevimli köylerden birisi olarak Polonezköy sayılıyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişilerin tercihi bu yönde oluyor. Parka girdiğiniz andan itibaren şehrin kalabalığı ve gürültüsünden arınmış oluyorsunuz. Özellikle toplu yemek organizasyonlarında ve kır düğünlerinde tercih edilen noktalardan birisi de burası.

Bu park kalabalıklardan izole, yabani kuş sesleri eşliğinde yemyeşil tabiatı izleyeceğiniz bir noktada bulunuyor. Üstelik İstanbul’un kültürünü ve doğasını tanımak istiyorsanız burayı tercih etmelisiniz. İstanbul içerisinde yer alan tabiat parklarından en büyüğü olarak Polonezköy Tabiat Parkı geçmektedir. Ayrıca şehirde bulunan ilk doğa parkı burası olarak geçiyor. Tamamen doğa manzarasının yer aldığı Park içerisinde tertemiz havayı içinize çekerek vakit geçirebilmek mümkün. Park tamamen 3000 hektarlık bir alanı kaplamakta.

1994 yılında tabiat park statüsüne kavuşmuş olan bu park içerisinde binlerce yabani hayvan ve bitki çeşidi de bulunuyor. Bitki türlerinden söz edilecek olursa bunlar içerisinde; Ihlamur, kayın, karaçam, gürgen, meşe, kızılçam ve Karaağaç ağaçları yer alıyor. Bulunmakta olan bu ağaçlar ile birlikte oksijen ziyafetinin ziyaretçiler tarafından çekildiğini söylemek mümkün.

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

Üstelik bahsedilen bu bitki çeşitliliği içerisinde Defne, karayemiş, ateş dikeni, dağ muşmulası, kestane ve geyik dikeni bulunuyor. Park içerisinde sülün ve keklik üretme istasyonu bulunuyor. Ayrıca geyik ve Karaca üretme istasyonu da mevcut oluyor. Park içerisinde günübirlik piknik yapılabilecek alanlar da bulunmakta olup ayrıca çadırlı kamp alanları da mevcut.

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı Piknik Alanları

İstanbul polonezköy tabiat parkı içerisinde tarihi açıdan önemli bilgiler bulunmaktadır. Polonya ayaklanması sonucu Polonya bağımsızlığını kaybetmektedir. Halkın ülkeden göç etmeye başlamasıyla birçok Polonyalı Osmanlı’ya sığınmaktadır. Sultan Abdülmecid Polonezköy’ün olduğu yere sığınmalarına izin vermektedir. Direnişin gerçekleşmesi ile birlikte prens adam Osmanlı ile görüşerek vatandaşları için sığınma talep etmektedir. Şu anda sözü edilen Polonezköy alanı 1842 senesinde sığınmacılara kiralanmaktadır.

O dönemlerde bölgenin adı Adampol olarak bilinmektedir. Mültecilere 1923 yılında vatandaşlık Hakkı ise tanınmaktadır. Bu tarihten itibaren burasının adı Polonezköy olarak anılmaktadır. Şu anda ise burada sürgüne gönderilmiş olan insanların torunları yani Polonyalılar yaşamaktadır. Polonezköy Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Merkeze uzaklığı açısından ise 15 ila 20 kilometre arasında yer almaktadır. Üsküdar ile polonezköy tabiat parkı arasındaki mesafe ise 23 kilometre olarak bilinmektedir.

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz’a olan uzaklığı ise 11 kilometre ve araçla yaklaşık olarak 15 dakika mesafede yer almaktadır. Kadıköy ve polonezköy ise birbirine 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Polonezköy Parkı’na gelmeden önce farklı güzergahları kullanarak gidebilmek mümkündür. Parkı gelmeden önce Fatih Sultan Mehmet köprüsü Kavacık çıkışı ile Yeni Riva yolunu takip etmek mümkündür. Anadolu yakasından gelecek olan kişiler için Kavacık istikametini takip etmek mümkündür.

Yaklaşık olarak 2-3 km ilerledikten sonra Polonezköy tabelalarına rastlanacaktır. Avrupa yakasından gelindiği takdirde ise Fatih Sultan Mehmet köprüsünü geçtikten biraz sonra Kavacık tabelasını görebilmek mümkündür. Sağdan ayrılmakta olan yolu izlendiği takdirde Kavacık yolundan devam edildiği takdirde Polonezköy tabelalarıyla karşılaşılmaktadır. Kavacık çıkışından sonra sağ sapılarak BP benzin istasyonundan önünden devam edilmektedir.

İstanbul Gülhane Parkı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Çavuşbaşı üzerinden Polonez koy tabelalarına ulaşıldıktan sonra takip edildiği takdirde tabiat parkına ulaşılacaktır. TEM üzerinden gelindiği durumlarda ise Ümraniye Sarıgazi çıkışından devam edilerek eski Şile yolu istikametine doğru yönetilir. Ailem daha bölgesine ulaşıldıktan sonra Cumhuriyet köyü doğrultusunda ilerlemek gerekir. Cumhuriyet köyüne ulaşıldığında ise sola doğru dönülerek polonezköy tabiat parkına ulaşılır. Beykoz üzerinden ise gidilebilecek bir başka seçenekte bulunmaktadır. Beykoz üzerinden öncelikle Toygar’a geçilmesi gerekir.

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı

Buradan Mahmut Şevket Paşa’ya doğru ulaşılır. Sonrasında Üçpınarlar mevkiine doğru güneye yönelmiş olunur. Park haftanın 7 günü açık olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Üstelik sabah 7 ile gece yarısı bitimine kadar ziyarete açılmış olmaktadır. Sabah erken saatlerinde gelindiğinde ise büyüleyici atmosferi ile birlikte karşı karşıya gelmek mümkündür. İçerisinde bisiklet turu, koşu ve doğa yürüyüşü yapılabilecek alanlar ise bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Polonezk%C3%B6y_Tabiat_Park%C4%B1

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.