İstanbul Yerebatan sarnıcı

İstanbul Yerebatan Sarnıcı 2023 Giriş Ücretleri

İstanbul Yerebatan sarnıcı oldukça farklı bir atmosferi ile dikkat çeken mekanlar arasında yerini alıyor. Bu tarihi sarnıç pek çok efsaneyi, masalları ve mitlere konu olmuş. Sarnıcın tarihi Bizans imparatoru I. Justinianus dönemine kadar uzanmaktadır. 6. Yüzyılın başlarında şehrin su ihtiyacını karşılamak maksatlı yapıldığı tahmin ediliyor.

İstanbul şehir itibari ile stratejik konumu ve zengin tarihi sebebiyle Roma imparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olarak seçilmiştir. Şehrin içme suyu kaynakları yetersiz kalmaya devam ediyordu. İmparatorluk su kaynaklarını artırabilmek için çeşitli projelerde yaptı. Yerebatan sarnıcı tam olarak bu projeler içerisinde yer aldı.

İstanbul Yerebatan sarnıcı

İstanbul Yerebatan sarnıcı

Şehrin merkezinde yer alan sarnıç yer altı su kaynaklarını depolayarak şehre su sağlama görevini üstleniyordu. Sarnıçta 336 adet sütun ve 12 adet Kemer bulunuyor. Boyutunun ise 70 metreye 140 metre olduğu biliniyor. Sarnıç içerisinde bir takım tünel ve merdivenle erişilebilecek iki büyük bölüm yer alıyor. Sarnıç içerisindeki su seviyesi değişebilen bir su havuzundan oluşuyor. Dolayısıyla ziyaretçiler de ahşap yürüme yolları vasıtasıyla suyun üzerinden yürüyerek sarnıca ulaşabiliyorlar.

Sarnıç Bizans dönemi boyunca pek çok kez onarılmış ve restore de edilmiştir. Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde ise kullanım amacı biraz da olsa değişerek çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İstanbul’un en popüler turistik mekanlarından birisi İstanbul Yerebatan sarnıcı olarak geçmektedir. Buranın zengin tarihini ve mimarisini ziyaret etmek isteyen kişiler buraya akın etmektedir.

İstanbul Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri

İstanbul Yerebatan sarnıcı her hafta sabah 9 akşam 7 saatleri arasında ziyarete açılıyor. Yerli, yabancı, öğrenci, öğretmen olarak farklı bilet tarifeleri sunuyor. Yerebatan Sarnıcı’nın güncel giriş ve biletleri resmi web sitesi üzerinden yayınlanıyor. Sadece giriş yapmak için biletleri önceden online olarak satın almak mümkündür.

İstanbul Yerebatan sarnıcı

İstanbul Yerebatan sarnıcı

Bu sarnıç Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığı için müze kartta geçmiyor. Ulaşım oldukça kolay olması sebebiyle pratik bir şekilde bulmak mümkündür. Kabataş Bağcılar tramvay hattını kullanarak gidebilmek mümkün hale geliyor. Ayrıca merkezi bir konumda da yer alıyor. Kabataş Bağcılar tramvay hattını kullandığınız takdirde Sultanahmet durağında inebiliyorsunuz.

Sonrasında yaklaşık olarak 3 dakikalık bir yürüme mesafesi ile sarnıca ulaşım sağlıyorsunuz. Bu sarnıcı Anadolu yakasından ziyaret etmek istediğinizde vapur ile Beşiktaş veya Kabataş’a gelerek tramvay ile birlikte Sultanahmet’te inerek sarnıca ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Yerebatan Sarnıcı İçinde Yer Alan Sergiler

Sarnıç Temmuz 2022’de tekrardan kullanıma açıldığı nokta üstelik pek çok farklı sergileri de ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Amaç itibariyle sarnıcın yüzyıllar önce suyun biriktirilip depolanması amacıyla inşa edildiğini söylemek mümkün.

İstanbul Yerebatan sarnıcı

İstanbul Yerebatan sarnıcı

Tarihin farklı katmanlarından bugüne kadar ulaşmış olan evrensel kültürel bilincin ve kollektif toplumsal hafızanın birleştiği bir mekan olarak geçiyor. Buna verilecek İlk örnek ise bazı kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla birlikte çağdaş müzecilik anlayışının buluştuğu ilk sergi olan Daha Derine sanat severlerle buluşturuldu.

Daha fazla bilgi için: https://yerebatan.com/

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.