Kapadokya Nevşehir

Kapadokya Nevşehir 2023 Kış Tatilleri Rotası

Kapadokya Nevşehir eşsiz doğası ve güzellikleri ile ziyaretçilerini bekleyen bir şehir olarak geçiyor. içerisinde peri bacalarından vadilerine ve tarihi dokularına kadar eşsiz noktalar barındırmaktadır. Kapadokya, Ürgüp, Uçhisar, Avanos ve Göreme olarak 4 Ana bölgeye ayrılmıştır. Her bölgenin kendine has bir güzelliği de bulunmaktadır.

Birbirinden farklı gezilecek yerleri de imkanları da bulunmaktadır. Bundan dolayı ihtiyaçlara uygun olan yeri seçmek önemlidir. Herhangi bir bölgede de kalacak olsanız beldelerin birbirine yakın olmasından dolayı kalınacak yeri kolayca bulmak mümkündür. Aslında Kapadokya, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerini kapsayan oldukça büyük bir bölge olarak geçiyor.

Kapadokya Nevşehir

Kapadokya Nevşehir

Yani Kapadokya’yı aslında 5 il bir Kapadokya olarak adlandırmak da mümkündür. Kapadokya’nın kendine has güzellikleri barındırmasından dolayı şu şekilde beldeleri kapsadığını söyleyebiliriz; Çavuşin, Ürgüp, Uçhisar, Göreme, Avanos, Ortahisar, Açıksaray, Ihlara, Derinkuyu ve Kaymaklı. Konum itibariyle Kapadokya, Ankara’ya 305, İzmir’e 780, İstanbul’a 750, Kayseri’ye 60 ve Nevşehir’e 12 kilometre mesafede bulunuyor.

Çamlıhemşin Rize hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Kayseri ve Nevşehir’e karadan veya uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Sonrasında yine buralardan kalkmakta olan minibüslere binerek Kapadokya bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından kalkmakta olan dolmuş veya otobüslerle de Kapadokya bölgesine 30 dakika içerisinde varmak mümkündür. Kapadokya bölgesine gitmenin bir başka yolu ise merkezden, otogardan veya havalimanından taksilerin kalktığını da bilmeniz yeterlidir.

Kapadokya Nevşehir Konaklama Yerleri

Dünyanın her yerinden her mevsim Kapadokya ziyaretçi akınına uğramaktadır. İlk defa gelecek olan kişiler öncesinde bir plan yapması gerekmektedir. Kapadokya’da birbirinden farklı gezip görülecek ve yapılacak aktivite bulunmaktadır. Kalmak istediğiniz günde öncesinde düzgün bir planlama yapmanız gerekmektedir.

Kapadokya Nevşehir

Kapadokya Nevşehir

Öncesinde ulaşım ve konaklama yerinin önceden ayarlanması gerekmektedir. Özellikle Kapadokya bölgesinde resmî tatillerde ve yaz sezonunda tercih edilmektedir. Ancak kış tatili konusunda da oldukça tercih edilen bir bölge olmaktadır.

Bu kadar sık tercih edilmesinden dolayı otelleri erken rezervasyon yaptırmakta yarar bulunmaktadır. Kapadokya’yı keşfetmenin en iyi yolu ise şahsi araç ile olmaktadır. Bu anlamda nerede kalınacağına karar vermeden önce iyi bir planlama yapmak gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/gezilecekyer/goreme-milli-parki-ve-kapadokya

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.