Rize'de gezilecek yerler

Rize’de Gezilecek Yerler 2023

Rize’de gezilecek yerler arasında kaplıcalar, müzeler, göl ve şelaleler, çay bahçeleri, dinlenme yerleri ve milli parklar olarak sayılmaktadır. Rize, Doğu Karadeniz tarafında bulunarak Trabzon ve Artvin illerine komşudur. Ayrıca Erzurum il sınırında ve Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Türkiye’de çay yetiştiriciliği konusunda öncü olan Rize, her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Rize, yazları ılık ve kışları ise serin havası ile birlikte her mevsim ziyaret edenleri büyülemektedir. Özellikle şehrin doğal güzellikleri ile tanındığı bilinmektedir. Yaylaları, gürül gürül atmakta olan suları, ormanları ve dağ manzaralarıyla şehir hayatından uzaklaşmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Ayrıca tarih meraklıları içinde pek çok farklı gezi destinasyonlarını içerisinde barındırmaktadır.

rize

rize

Yüzyıllarca yıl ayakta kalmayı başarmış olan taş köprülerden camilere, kalelerden çok çeşitli tarihi yapılara çeşitli tarihi yapıları da bulundurmaktadır. Bundan ziyade çay bahçeleri, milli parklar, müzeler, seyir terasları, mesire olanları ve dinlenme alanları gibi yerleri de içerisinde bulundurmaktadır.

Rize seyahati konusunda şehirde en çok merak edilen yerlerden birisi de yaylalar olmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Fırtına Deresi de görülmesi gereken noktalardan birisidir. Ayrıca çaylarıyla meşhur olan Rize’nin çay üretiminin yapıldığı Ziraat Çay Bahçesi de görülmeye değerdir.

Rize’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Gezilmesi gereken bir başka noktalardan birisi de Ayder Kaplıcaları, Şahin Tepesi, Palovit Şelalesi, Rize Kalesi, Rize Müzesi, Elevit Yaylası, Tarihi Rize Çarşısı, Ayder Yaylası, Gito Yaylası, Sal Yaylası, Kıble Dağı Camii, Zilkale ve Anzer Yaylası da yer almaktadır.

Rize’de gezilecek yerler anlamında oldukça çeşitli noktalar bulunmaktadır. Bu sebeple keşfedilecek çeşitli yerler bulunduğu için yalnızca tek bir güne sığdırmak mümkün değildir. Sizler için bu yazı içerisinde bilgilendirici olması adına muhakkak gezilmesi gereken yerleri listeledik.

1- Ayder Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, şehir merkezine 85 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım ise E-70 karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Ayder Yaylası özellikle bal ormanı anılarak balları ile meşhur olmuştur. Yeşilin tüm tonlarının görülebildiği oldukça şahane manzaraya sahip bir yayladır.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Yapılabilecek aktivite anlamında da çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Fırtına Deresi’nde rafting yapabilme ve doğa yürüyüşleri turlarına katılabilme, gelin tülü şelalesi çevresinde kamp yapabilme veya otellerde konaklama, Ayder Kaplıcaları’nın şifalı sularına girebilmeye kadar aktivite çeşitleri bulunmaktadır.

2- Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı, Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde bulunarak şehir merkezine 110 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım ise E-70 karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Doğa severler tarafından parkın içerisinde bulunan orman alanı, yabani hayvanlar, buzul göller ve ender bulunan bitkiler ilgi çekici bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyarete uygun görülmektedir. Milli parkın çevresi ziyaret edilerek bölgenin de keşfi sağlanabilir.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/rize/gezilecekyer

3- Fırtına Deresi

Rize’de gezilecek yerler arasında Fırtına Deresi de yer almaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Fırtına Deresi, şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım konusunda da merkezden kalkan Çamlıhemşin otobüsleri ile gelinebilmektedir. Oldukça güzel bir manzarasıyla fırtına deresi, gelen kişileri kendisine hayran bırakmaktadır. Erken Osmanlı döneminde yapılmış olan tarihi taş köprüler, Fırtına Deresi’nde bulunan kafe terasından izlenebilmektedir. Ayrıca geleneksel Çamlıhemşin yaşantısını da burada deneyimlemek mümkündür.

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi

Ziyaretçiler ve Rizeliler tarafından tercih edilen aktivite çeşitleri ise rafting, zipline ve trekking seçenekleridir. Özellikle burası bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Raftingin kişi başı ücret ise 20 ila 40 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca zipline ücreti ise kişi başı yine 10 ile 15 TL arasında değişiyor.

4- Rize Müzesi

Rize Müzesi, Rize’nin Piri Çelebi Mahallesi’nde yer almaktadır. Çarşıya oldukça yakınlığı ile bilinen müze, ulaşım konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Rize Müzesi bir etnografya müzesi olarak geçerek, 19. Yüzyılın da mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Bir konakta bulunan müze 1998 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.

Müze içerisinde oldukça kıymetli eserler sergilenmektedir. Arkeolojik eserlerden sikkelere, el yazmalarından etnografik eserlere kadar pek çok farklı tarihi ışık tutan eser bulunmaktadır. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeyi, haftanın diğer günlerinde 08.00 ile 16.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür. Müzeye girişler tamamen ücretsiz olduğunu da belirtmekte yarar bulunmaktadır.

Trabzon’da Gezilecek Yerler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.