Trabzon’da Gezilecek Yerler 2023

Trabzon’da gezilecek yerler anlamında birçok farklı keşfedilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Trabzon, Karadeniz’in incisi olarak tabir ediliyor. Eşsiz doğası ile birlikte manzarası da eşlik edince nefes kesici bir şehir ortaya çıkıyor. Buranın her mevsimi ise yağışlarıyla meşhur. Bu sebeple de farklı türden binlerce bitki çeşidi de yer alıyor.

Trabzon

Trabzon

Zengin bir orman örtüsüne sahip olmasının nedeni ile en önemli geçim kaynakları ise tarım. Sert bir iklime sahip olduğundan dolayı farklı türlerden de ekonomik faaliyetlere açık değildir. Birçok bölge geçimini tarımla sağlamaktayken birçok bölge ise hayvancılıkla sağlıyor. Trabzon, yüzlerce doğal güzelliği ve tarihi yerleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu yerlerin birçoğu yakın ve kolay bir mesafede yer alıyorken birçoğu ise uzak ve zor yollarda bulunuyor.

Gezilecek olan yerlere plan yapmadan önce bu noktalara dikkat etmekte yarar bulunuyor. Konforlu bir gezi için tatile uygun bir araç da tercih etmek mümkün oluyor. Şahsi aracı olmayanlar için ise araç kiralama hizmeti de ayrıca bulunuyor. Arabayla Karadeniz turu yapacak olan kişiler içinde konfor ve rahatlık içinde tatil keyfi yapabiliyor.

Trabzon’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Trabzon, fındık, çay, yaş sebze ve meyve ile birlikte yıl içerisinde çeşitli ithalat ve ihracatları da yapılıyor. Şehir jeolojik oluşumu bakımından farklı kaynakları da bir arada bulunduruyor. Doğanın tüm mucizevi özellikleri gözler önüne serilirken eşsiz güzellikte manzaraları ziyaret etmek ziyaretçilere kalıyor. Karadeniz iklimi hâkim olan Trabzon’da kışın kıyılar ve yakın alanlar yağışlı geçiyor. Trabzon’un orta ve yüksek bölgelerinde ise karlar bulunuyor. Yazın yağışın üstüne bir de nem ekleniyor.

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Vadiler, akarsular, göller ve yamaçlar bakımından oldukça zengin olan bir şehir olarak geçiyor. Üstelik bölgeye gelindiği takdirde tatil yerleri de oldukça fazla bulunuyor. Hangi yıl ve hangi mevsimde gidilecek olursa olsun farklı deneyimlerle dönme imkanında ziyaretçilere kalıyor. Yılın her ayı şenliklerle ve eğlencelerle dolu bir şekilde geçiyor. Yazları özellikle yağmurlu geçtiğinden dolayı kışları da sisli ve sert bir hava koşulları görülmüş oluyor.

Trabzon, görülmesi gereken yerleri bünyesinde barındırarak Karadeniz’de oldukça önemli bir yere sahip. Bunun beraberinde pek çok farklı önemli doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları görmek mümkün. Kalelerden müzeleri, köşklerden, Çarşı ve manastırlara kadar pek çok farklı noktayı görmek mümkün. Gelin, hep birlikte Trabzon’da gezilecek yerler nerelermiş öğrenelim.

1- Hamsiköy, Trabzon

Hamsiköy, Zigana Dağları’nın eteklerinde bulunarak doğası ve oksijeni ile ziyaret eden kişileri kendisine hayran bırakmaktadır. Bu köy denizden yüksekliği 1300 metre olarak bilinmektedir.

Hamsiköy

Hamsiköy

İsmini ise Arapçada 5 anlamına gelmekte olan hamse kelimesinden almıştır. Bundan dolayı köyün asıl ismi de Hamseköy olarak anılmaktadır. Yemyeşil tabiatı oksijeni bol havasıyla birlikte burada yerleşik bir halk da yaşıyor.

2- Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon’da gezilecek yerler konusunda görülmesi gereken kesinlikle Sümela manastırı olarak geçiyor. Manastır oldukça dik bir yamaçta bulunduğundan dolayı yürümeye çok fazla elverişli değil. Dolayısıyla yürüme konusunda sıkıntı çıkarabilir.

Manastırın denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 1150 metre olarak biliniyor. Rum Ortodoks Manastırı Kilisesi olarak geçen bu tarihi yapı Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde bulunuyor. Manastırın yapılış tarihi açısından ise bilinen tarihi 13 yüzyıl olarak geçiyor. Yıllar içerisinde çeşitli yenilenmelerle birlikte günümüzde ziyarete açık bir şekilde devam ediyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Yüzyıllarca bu manastır faaliyete devam etmiş. Zaman içerisinde de restore çalışmalarıyla birlikte cehennem ve cennet ölüm ve yaşam imgeleri taşıyan freskler bulunmuştur. Ondan dolayı manastır içerisinde gizli bir geçitle ulaşım sağlanan şapel, gözetleme yeri ve çile odası da bulunmaktadır.

Çamlıhemşin Rize hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

3- Atatürk Köşkü, Trabzon

Doğu Karadeniz turunda olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi de Atatürk köşkü olarak geçiyor. Atatürk Köşkü, 1890 yılında Konstantin Kabayanidis tarafından inşa edilmiştir. Köşk, yazlık olarak inşa edilmiş olmasının yanı sıra Avrupa Rönesans ve batı Rönesans mimarisinin sanatsal etkilerini bir hayli yansıtmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet sonrası Trabzon ziyareti yaptığı dönemlerde bu köşkte konaklamıştır. Köşkün önemli bir tarihi mirası olmasından dolayı da ziyaretçilerine tarihi esintileri yansıtmaktadır. Ayrıca bu köşkün Atatürk’ün vasiyetini yazdığı yer olarak da olduğu bilinmektedir.

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

Günümüzde müze olarak faaliyetine devam eden köşk, 19. ve 20. yüzyıla ait eşyaları da içerisinde bulundurmaktadır. Müze içerisinde birbirinden farklı ürün bulunduğundan dolayı toplam sayısı ise 344 olduğu söylenmektedir.

4- Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon Şehir Müzesi, vakti zamanında farklı olarak bir türde hizmet vermiştir. Müzenin binası 1990’lı yıllara kadar Trabzon Merkez Bankası olarak hizmete devam etmiştir. Hemen arkasından Tevfik Serdar Kültür Merkezi olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon Şehir Müzesi

2017 yılında ise müzeye çevrilerek ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. İnteraktif sergi bulundurması ile birlikte Karadeniz kültürü canlandırmaları ve dijital yayınlar kullanarak eğlenceli bir şekilde gelen kişileri ağırlamaktadır.

Daha fazla bilgi almak için: https://www.doka.org.tr/bolgemiz_trabzon-TR.html

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.