Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi Hakkında Güncel Bilgiler 2023

Samsun Kent Müzesi, Türkiye’de bulunan müzeler arasında oldukça önemli bir noktadadır. Samsun’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alan kent Müzesi, konumunun öneminden tarihi değerlerini ve modern teknolojiler kullanılması ile oldukça iyi bir şekilde sergilenmesinden kaynaklıdır.

Müze, 12 Şubat 2023 tarihinde müze olarak hizmete açılmıştır. Ayrıca müze içerisinde şehrin sosyal, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapılarıyla ilgili önemli bilgiler bulundurmaktadır. Bilgilerin dışında çeşitli malzemeler ve belgeler de sunulmaktadır. Müjde’nin açıldığı andan itibaren yalnızca 2 ay içerisinde 20.000 ziyaretçi ağırladığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülünde kazanmıştır.

Samsun Kent Müzesi’ne giriş yaparken cüzi miktarda bir giriş ücreti ödemek gerekiyor. Buraya gezmek isteyen yetişkin ziyaretçiler 5 TL ödüyorken öğrenciler ise 2 TL ödüyor. Müzenin bulunmuş olduğu bina tarihi bir yapı olarak geçiyor. Ayrıca demiryolları tarihinde de oldukça önemli bir konuma sahip.

Atatürk ve Samsun

Atatürk ve Samsun

Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen demiryolu işletmelerinden ve lojmanlarından birisi de müzenin şu anki bulunduğu yerde bulunmaktadır. Bina 1928 tarihinde inşa edilerek Samsun-Sivas demir yolu inşaat ve işletme idaresi olarak ve devlet demiryolu lojmanı olarak yapıldığı bilinmektedir. Sonrasında Cumhuriyet Caddesi tarafına 1936 senesinde ek bir bina inşa edilmiştir.

Samsun Kent Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Samsun Kent Müzesi, haftanın her günü ziyaretçilerini aralıksız olarak ağırlamaya devam etmektedir. Girişlerde temsili olarak bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Yetişkinlerin ödeyeceği temsili ücret 5 TL iken öğrencilerin ödeyeceği ücret ise 2 TL olarak geçmektedir.

Müzenin ziyaret saatleri sabah 08.00 itibariyle başlayacak olup akşam 17.00’da sona ermektedir. Müzeyi gezerken müze görevlilerinin rehberliği eşliğinde gezinti yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra elektronik rehber kullanarak da dolaşmak mümkündür.

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Samsun Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Samsun şehrinin merkez ilçesinde yer alan Samsun Kent Müzesi, İlkadım’da yer almaktadır. Atakum tarafından gelineceği takdirde müzeye ulaşım sağlamak için tramvay hattının kullanılması gerekmektedir.

Tramvay ile gar istasyonunda inildiği takdirde az bir mesafe yüründüğü takdirde müzeye ulaşım sağlanmaktadır. Samsun otogarından müzeye gitmek için otogardan kalkan servisler kullanılabilmektedir. Buradan meydana giderek yaklaşık olarak 10 dakika yürüyüş ile müzeye ulaşım sağlanmaktadır.

Müze İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

Müze içerisinde A1, B1, B2, B3 C1, C2 ve C3 şeklinde 7 kısım yer almaktadır. A1 bölümü müzenin giriş kısmı sayılarak Samsunlu ünlülerin, Samsun’un kronolojik tarihi, Kurtuluş savaşı esnasında Samsun ve Samsun’un geçmişte en önemli geçim kaynağı olan tütüncülük hakkında izler taşımaktadır.

Atatürk ve Samsun

Atatürk ve Samsun

B1 kısmında ise Samsun’da yaşanmış olan mübadele ve göçler, Samsun’daki afetler, müze binasının tarihçesi ve Samsun’un eski fotoğraflarından oluşan alanlar yer almaktadır. B2 kısmında ise Cumhuriyet döneminde Samsun, Atatürk ve Samsun, Samsun’un valileri Samsun’un belediye başkanları, Samsun’un vekilleri ve şehrin demografik yapısını taşıyan bilgiler bulunmaktadır.

B3 kısmında ise Samsun’un tarihi yapıları, ulaşım tarihi ve mimari yapıları yer almaktadır. Müzenin c bir kısmı Samsun’da ve Karadeniz’de balıkçılık ile ilgili bilgiler ve balmumu heykellerine barındırıyorken, C2 kısmında Samsunspor’un ve Samsun’da sporun tarihi, Samsun iletişiminin tarihi, Samsun coğrafi yapısı, Samsun eğitiminin tarihi, Samsun ekonomisi ve Samsun’da turizm ve C3 bölümünde ise Samsun’un sağlık, kültür sanat, yemek tarihinin dışında düğün gelenekleri gibi alanlarda bulunmaktadır. Müzenin her bölümünde bulunan bilgileri ayrıntılı bir şekilde okuyabilir ve daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: http://samsun.gov.tr/samsun-kent-muzesi

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.