Sinop Ayancık Akgöl

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı 2023

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı, Ayancık ilçesinde bulunmaktadır. Gezilmesi gereken turistik yerlerden birisi olarak geçmektedir. Özellikle doğa manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Tabiat Parkı, Sinop ile Kastamonu illerinin arasında çangal dağının tepesinde bulunmaktadır.

Çevresinde köknar ağaçlarından sıklıkla bulunarak iki çaydan akan suyun birleşimi ile de göl oluşmaktadır. Burada mavi ile yeşilin buluştuğu noktayı aynı anda görmek mümkündür. Sizlere bu yazıyı içerisinde bilgilendirici olması adına ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı, Ayancık ilçesine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Akgöl’e ulaşım sağlamak için ise Ayancık yolunun 30. Kilometresindeki Akgöl sapağından girdikten sonra yaklaşık olarak 5-6 km yol alıp ulaşım sağlanabilir. Şahsi araçla gelmek çok daha mantıklı olmaktadır.

Sinop Ayancık Akgöl

Sinop Ayancık Akgöl

Sinop il merkezinden 100 km, Ayancık ilçe merkezinden 42 km ve Boyabat ilçesinden ise 47 kilometre uzakta bulunmaktadır. Bilinmesi gereken şeylerden birisi de Ayancık Merkez güzergahından ulaşım sağlandığında yolların keskin viraj ve yer yer bozuk olduğudur.

Giresun’da Görülmesi Gereken Yerler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Tabiat Parkı’nda Neler Yapılabilir?

Sinop Ayancık Akgöl Tabiat Parkı, doğası ve doğal güzellikleri ile gelen kişileri büyülemektedir. Yapılabilecek pek çok farklı etkinlik alanı bulunmaktadır. Tabiat Parkı’nın içerisinde orman işletmeye ait bir bina bulunmaktadır. Ancak orman işletme şeflik binası ziyaretçilere hizmet vermemektedir. İşletmenin önünde bulunan oturma alanlarında oturarak vakit geçirebilmek mümkündür. Burada yapılabilecek aktivitelerden birisi de piknik yapmaktır.

Özellikle Akgöl’de bulunan iskele fotoğrafçılar tarafından tercih edilmektedir daha öncelerinde iskeleden gölün ortasında bulunan alana tekne ile gidip gelinmekteydi. Ancak şu anda tekne bulunmadığı için eski tarihi yapısını korumak adına orada bulunmaktadır. 3 dönümlük bir alanda bulunan Tabiat Parkı çevresinde dilediğiniz alanda piknik yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgede Çeşme, tuvalet ve çöp konteynırları da bulunuyor.

Sinop Ayancık Akgöl

Sinop Ayancık Akgöl

Piknik yapılacak alanda herhangi bir masa bulunmadığı için tedarik de gelinmekte yarar var. Burada yapılabilecek bir başka aktivite ise hiç şüphesiz kamp severlerdir. Doğal güzelliğin olduğu bu alanda kamp yapmak için oldukça uygundur. Tatil turu yapanlar tarafından da burası uygun bir nokta olmaktadır. Akgül’ün yüzey kısmı aşırı soğuklarda buz tutmaktadır. Kışın kar yağdığı zaman Akgül, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisidir.

Fotoğrafçılık anlamında da uygun bir nokta olan Akgöl, fotoğraf çekimi yaptırmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir. Akgöl’e gelecek olan kişilerin muhakkak İnaltı Mağarası’nı da tercih etmesi gerekmektedir nokta mağarada ayrıca doğal yaşam alanı da yer almaktadır. İsteyen kişiler burada piknik yapabilmekte veya bungalov evlerde konaklayabilmektedir. Bir üstte de belirtildiği gibi kamp yaparak konaklama seçeneği de tamamen sizlere kalmıştır.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/sinop/gezilecekyer

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.