Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı 2023

Sapanca gezilecek yerler listesi Ormanya Doğal Yaşam Parkı olarak listeye giriş yapılabilir. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan Ormanya adı verilmekte olan bu Park Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak geçiyor. Son zamanlarda oldukça sık tercih edilmesinin sebebi ile de yaklaşık olarak 1 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Doğal yaşam parkında; yaban yaşam alanı, kamp alanı, piknik alanı, doğa parkurları, çocuk hayvanat bahçesi, kuş gözlem alanı ve doğa okulu gibi özelleştirilmiş alanlar bulunuyor.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Bu sebeple çocuklu ailelerin özellikle tercihi Ormanya’dan yana oluyor. Bunun sebebi de çocukların sıkılmak için vakit dahi bulamıyor oluşundan kaynaklanıyor. Tamamen çocukların dilinden anlayacak türde bir alan olması sebebiyle herkes tarafından tercih ediliyor. 7/24 ziyareti açık olan Ormanya’yı dilediğiniz saatlerde ziyaret edebiliyorsunuz.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı Bölgesine Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Sapanca gezilecek yerler listesi Ormanya Doğal Yaşam Parkı sizler için önerdiğimiz yerlerden birisidir. Ormanya nerede sorusu için belirtmemiz gerekir ki ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada bulunmasıdır. Ormanya Doğal Yaşam Parkına ulaşım sağlamak için öncelikli olarak özel araç tercih edecekseniz bir tarifte bulunacağız. Ormanya Kocaeli Sakarya arası D100 karayolu üzerinde yer almaktadır.

Kocaeli merkezden bu bölgeye hareket etmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru yola çıkarken Özdilek ve Cengiz Topel havaalanı geçmeniz gerekiyor. sonrasında yaklaşık olarak 5 kilometre ileride Ormanya tabelalarını göreceksiniz. En son aşama ise tabelaları takip edip D100 karayolundan çıktıktan sonra köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında otobüslerle de kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsleri buraya hattı olan otobüsleri bulunduruyor. 281 ve 287 numaralı Uzuntarla Eşme otobüs hatları ile kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca otobüsler seka tüneli bölgesindeki Batı terminalinden kalkmakta. Sakarya yönünden gelecek olan araçlar için yolun karşı tarafından ormanya’ya özel bir şekilde giriş alanı bulunuyor.

Ormanya İçerisinde Neler Var?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, 2018 yılı itibariyle ziyarete açılmış. Giderek büyüyen bu park içerisinde hediyelik eşya ve orman hatıraları alınabilecek bir mağazada bulunuyor. Kocaeli ve Sakarya’ya oldukça yakın bir mesafede bulunan park içerisinde çocuk hayvanat bahçesinde bulunuyor. Yalnızca çocuklar tarafından değil yetişkinler tarafından da burası ilgi ile izleniyor. Hayvanat bahçesi içerisinde büyük ve küçükbaş hayvanların dışında çeşitli sürüngenler ve kuş çeşitleri de yer alıyor. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için son derece iyi bir tercih oluyor.

Hayvanat bahçesi bölümünün dışında pek çok farklı noktada restoran ve kafelerde bulunuyor. Burası Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olması sebebiyle oldukça uzun bir yürüyüş parkuruna da sahip. Yürüyüş parkı 5.500 metre ve 3500 metrelik bir yürüyüş parkuru bünyesinde barındırıyor. Parkın ilk giriş alanında kamelya ve oturaklarda dinlenmek isteyenler için dizayn edilmiş. Ayrıca çoklu buluşmalar için de kaldırabilecek türde yeterli alan mevcut. Bunun yanı sıra hemen hemen herkese yetecek kadar masalar da burada bulunuyor. Park içerisinde ateş yakmak yasak olduğu için mangal ve semaver kullanımına izin verilmiyor.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Piknik alanının yanında yer alan çocuk oyun parkları ve voleybol sahası gibi alanlarda vakit geçirmek isteyen kişiler için son derece ideal. Hayvanat bahçesi içerisinde alageyik, ceylan ve karacalar gibi hayvanları da görebilmek mümkün. 53 farklı türdeki hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilmekte tamamen ziyaretçilere kalıyor. Burada 40 araçlık karavan kamp alanı, yüz çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 3000 araçlık ücretsiz otopark, 5.000 kişilik mesire alanı ve 21 kilometrelik yürüyüş parkuru yer alıyor. Büyükşehir Belediyesine ait olan antik kapı restoranı içerisinde de ayrıca bir kafe bulunuyor.

Bunun hemen yanında ise bir çocuk parkını göreceksiniz. Yetişkinler için çocukların oyalanabileceği ve kendilerini de yemek yiyebileceği türden bir alan bulunuyor. Ayrıca çocuklar için de çocuk hayvanat bahçesi düşünülmüş. Burada küçükten büyüğe olacak şekilde her yaştan insanın ilgisini çekebilecek hayvanlar yer alıyor. Bu hayvanat bahçesine girişler ise tamamen ücretsiz. At bakıcısı eşliğinde çocukları ücretsiz bir şekilde atlara bindirebilirsiniz. Hayvanat bahçesinde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de hayvanları kişisel olarak beslemenin tamamen yasak olduğudur.

Ayrıca hayvan barınaklarına yabancı herhangi bir madde atmak, fotoğraf çekerken flaş kullanmak, hayvanat bahçesi sınırları içerisinde sigara içmek de kesinlikle yasak. Bunun yanı sıra piknik alanları da buraya gelen ziyaretçiler için özel olarak düşünülmüş. Ziyaretçiler özellikle sabah erken saatlerde buraya gelerek kimlere oturup kahvaltılarını yapıyor. Bölgede bulunan çeşme, mescit ve tuvaletlerde ücretsiz olarak faydalanabilecek hizmetler arasında. Ayrıca bisiklet kiralanabilecek bir noktada bulunuyor. Buradan bisiklet kiralayarak bisiklet parkurlarında bisiklet sürerek vakit geçirebiliyorsunuz. Son olarak hobbit evleri içerisinde de fotoğraflar çekilerek günü tamamlamış olabilirsiniz.

Kocaeli Maşukiye Cam Balkon Ayrı Gezegen hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.