Maşukiye Kartepe Yolu 2023

Maşukiye Kartepe Yolu 2023

Maşukiye Kartepe Yolu Türkiye’nin sayılı doğa tatili cennetlerinden birisi sayılabilir. Maşukiye, Kocaeli’ne yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Kartepe eteklerinde ve Sapanca Gölü kenarında yer alan belde üzerinde bulunan dere kenarlarındaki sıralanmış alabalık çiftlikleri kaliteli butik otelleri, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve yemyeşil yaylaları görmek mümkün yani burası şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler için oldukça iyi bir seçenek oluyor. Doğa tutkunlarının mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Kış turizmi destinasyonu olan Kartepe Kayak Merkezi’ne de yalnızca 7 kilometre uzaklıkta yer alan Maşukiye’de Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi plajlarına ulaşabiliyorsunuz. Burası insan eliyle yapılmış güzelliklerden tamamen uzak ve el değmemiş doğal güzelliklere sahip bir alan. Yer alan devasa kanyonlar ve oldukça ünlü tabiat parkları ile birlikte kısa kısa yolculuklar eşliğinde dolaşabilirsiniz. Böylelikle unutulmaz zamanlar kaydederek doğayla iç içe olabilirsiniz. Maşukiye, fotoğrafçılık ile uğraşan kişilerin, bölgeye düzenlenen doğa gezilerinin ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen ziyaretçilerin olmazsa olmaz noktası.

Bölgenin en önemli avantajlarından birisi buz gibi akan dereleri, oksijeni bol olan havası, tabiat harikası şelaleleri ve manzaralı balık restoranları ile sıralanabilir. Bölge önemli turizm destinasyonlarından birisi sayılmış olsa da henüz el değmemiş bir güzelliğe sahip. Sizler için Maşukiye Kartepe Yolu bölgesinde görebileceğiniz güzelliklerin isimlerini sıralayacağız.

Maşukiye Kartepe Yolu Üzerinde Görülebilecek Doğa Harikaları

Maşukiye Kartepe Yolu üzerinde görülebilecek birbirinden farklı doğal güzellikler bulunuyor. Bölgeye her geçen gün yeni ziyaretçilerin gelmesi ve daha önceden gidenlerin de tekrar tekrar geliyor oluşu ilgi ve alakayı daha da arttırıyor. Bunun yanı sıra Sapanca Gölü, plajları, tabiat parkları ve devasa kanyonları ile tanınıyor. Maşukiye Kartepe Yolu üzerinde görmeniz gereken güzelliklerden ilkine geçiyoruz.

1- Derbent

derbent

derbent

Derbent, Kartepe eteklerinde bulunan ve Maşukiye’ye oldukça yakın bir konumda bulunarak doğa tatili yapılacak bir bölgedir. Buranın ziyaretçileri alabalık çiftliklerini ziyaret ederek yürüyüş parkurları üzerinde diledikleri şekilde yürüyerek vakit geçiriyor. Bölgenin en önemli özelliği balık bolluğu bakımından son derece zengin olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca dere çevresinde kurulan balık restoranlarında balıkların tadına bakabilir, kır bahçeleri veya mesire alanları üzerinde dilediğiniz şekilde piknik yapabilirsiniz. Burası oldukça sakin ve huzurlu bir atmosferde tatil yapmak isteyen kişilerin ideal yeri olarak adlandırılabilir. Dilediğiniz şekilde butik otel, karavanda kalma veya kamp kurarak konaklama imkanınız da bulunuyor.

2- Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Maşukiye’ye 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Birçok büyük şehre yakın olmasından dolayı özellikle kış aylarında, resmi tatillerde sıklıkla tercih edilmektedir. Marmara Bölgesi’nin olmazsa olmaz kış destinasyonlarından olması sebebiyle popülerliği ile bilinen bir yerdir. Kartepe dağ eteklerinde 1600 metre yükseklikte tatil yapmak isteyen kişileri ağırlamaktadır. Tesisleri turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş bir şekilde dünya standartlarında olan kayak pistleri, restoranları, kafeleri, eğitim merkezleri, kaliteli otelleri ve ekipmanlar kiralanacak alanları ile hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Kartepe Kayak Merkezi’ni önemli kılan bir başka unsur ise; 42 kilometrelik pist alanıyla Türkiye’nin en uzun pistine sahip olmasıdır. Buraya gelmek istediğinizde Maşukiye bölgesinden Kalkan araçlarla oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sapanca Ücretsiz Kamp Alanları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın!

3- Serindere Kanyonu

Serindere Kanyonu

Serindere Kanyonu

Maşukiye bölgesinde oldukça popüler bir yürüyüş rotası olan Serindere Kanyonu, görünmeye değer bir doğa harikası içerisinde sayılmaktadır. Maşukiye’ye 30 kilometre uzaklıkta yer alan bu kanyon çeşitli doğa gezilerinin de düzenlendiği bir alandır. Doğa gezilerinin dışında ATV safari ile ve dağ bisikleti turları ile dolaşabilmek mümkün. Doğa sporlarını sevenler tarafından olmazsa olmaz Bir rota arasında yerini almıştır. Dağcılık faaliyetlerinin yanı sıra fotoğraf safarileri, kaya tırmanma ve kampçılık gibi faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır.

4- Samanlı Dağları

Samanlı Sıradağları

Samanlı Sıradağları

Samanlı Dağları, Marmara Bölgesi’nde bulunan İznik Gölü ile Gemlik Körfezi arasında yer alan bir konumdadır. Bölgeye özellikle kış aylarında yoğunluk gösterilerek eşsiz kar manzaraları seyredilmektedir. Yılın belli dönemlerinde kaya tırmanma, dağcılık, kampçılık, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitli aktiviteler yapılarak katılım sağlanıyor. Naldöken tepesinde oldukça güzel fotoğraflar yakalamak ise tamamen gelen kişilerin keyfine kalıyor. Buradaki şelaleleri, mağaraları ve dereleri keşfetmek istiyorsanız sizler için bir mevsim önerisinde bulunacağız. Samanlı Dağları’na muhakkak kış aylarında gelerek, yanınızda bulundurdunuz fotoğraf makinesi ile anı kaydedip manzarasını da izlemenizi öneriyoruz.

5- Maşukiye Şelalesi

Maşukiye Şelalesi

Maşukiye Şelalesi

Maşukiye Şelalesi, temiz havada dinlenmek isteyenlerin ve harika fotoğraflar yakalamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir alandır. Doğa yürüyüşlerinde çeşitli eşsiz fotoğrafların yakalanacağı bir alan olması sebebiyle bölgeye rağbet sürekli olarak olmaktadır. Üstelik burayı tercih eden kişiler yaz kış fark etmeksizin tercih ediyor. Her mevsimi etkileyici manzaraların sunmasının yanı sıra endemik bitki türleri ile sizlere karşılıyor. Sarp Kayalar arasından dökülen bembeyaz suları kendisini özellikle yazın görülmesi gereken noktalardan birisi yapıyor.

Maşukiye Kartepe Ters Ev hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.