Trabzon'da Görülmesi Gereken

Trabzon’da Görülmesi Gereken Kilise, Manastır ve Camiler 2023

Trabzon’da Görülmesi Gereken yerler bakımından oldukça zengin bir listeye sahiptir. Trabzon, bir şehir olarak 4000 yıllık tarihi hazineye sahiptir. Karadeniz’in en büyük 2. Şehri olan Trabzon, deniz seviyesinden binlerce metre yükseklikte bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en popüler yayla turizmi merkezlerinden birisi olarak da geçmektedir.

Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz’in kıyı taraflarında yer alan Trabzon, tarihi değerleriyle birlikte tanınmaktadır. Dağ eteklerinde inşa edilmesiyle bilinen Sümela Manastırı, Kızlar Manastırı, Vazelon Manastırı ve Peristera Manastırı gibi eşsiz güzellikte yapıları görmek de mümkündür. Sizler için Trabzon’da Görülmesi Gereken kilise, cami ve manastırlara dair bir liste hazırladık.

1- Gülbahar Hatun Camii (Cami-İ İmaret-İ Amire-İ Hatuniye)

Trabzon’da Görülmesi Gereken listesi başında Gülbahar hatun camii yer almaktadır. Cami, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından inşa edilmiştir. İsmini ise Yavuz Sultan Selim’in kız kardeşinden almaktadır. Caminin son cemaat yeri 5 kubbe ile örtülüdür. Ayrıca minber ve mihrabı mermerden yapıldığı da söylenmekte olup minberi ise sade bir işçiliğe sahiptir. Trabzon’un en ünlü gezi alanlarından birisi olan bu yer muhakkak görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Gülbahar Hatun Camii

Gülbahar Hatun Camii

Şehrin en eski yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. Atapark’ın Güney kesiminde bulunan caminin inşaat tarihi 1514 senesine kadar uzanmaktadır. Caminin işçiliği göz kamaştırması ile bilindiğinden dolayı muhakkak görülmeye değerdir. Tipik Osmanlı mimarisinden önemli izler taşıyan camii, Ortahisar ilçesinde bulunan Gülbahar hatun Mahallesi’nde konumlanmaktadır. Ayrıca Zaunos Köprüsü’ne de çok yakın bir mesafede yer alan camiyi Osmanlı mimarisinde zaviyeli camiler grubunda yer almaktadır.

Yapının önceki adı ise Cami-i İmaret-i Amire-i Hatuniye olarak geçmektedir. Günümüzde Gülbahar hatun cami olarak bilinen Yapı yazılı kaynaklara göre bugün ayakta kalabilen türbe olarak bilinmektedir. Ayrıca günümüzde bulunmayan medrese, mektep, imaret ve Darü’l Kurra ile birlikte hatuniye külliyesinin bir parçası olarak geçmektedir.

Yığma yapım sistemi ile inşa edilmiş olan malzeme olarak kesme taş kullanılmıştır. Yapı ise ters T planında bulunmaktadır. Son cemaat yeri açık olan bu caminin ana mekânın üzeri sekizgen bir kasnağın üzerinde oturtulmuş olmasıyla bilinmektedir.

Artvin’in Görülmesi Gereken Yaylaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

2- Kaymaklı Manastırı

Trabzon’da sıklıkla ziyaret edilen tarihi yapılardan birisi de kaymaklı manastırıdır. Trabzon’a yalnızca 3 kilometre uzaklıkta bulunan kaymaklı Manastırı, Boztepe’nin yamacında bulunmaktadır. Günümüze kadar sağlam kalmış olan dikdörtgen planlı küçük manastır, 1424 yılında inşa edildiği bilinmektedir.

İçerisinde sunakları ve manastır hücreleri ile birlikte ziyaretçilerine keyifli bir gezi sunmaktadır. Yine iç kısmında dini freksler ve kabartmalarla süslü alanlar bulunmaktadır. Kaymaklı manastırını gezdikten sonra muhakkak manastırın bulunduğu tepede Değirmendere Vadisi’nde fotoğraflar çekmek mümkündür.

3- Küçük Ayvasıl Kilisesi

Trabzon merkezde Kahramanmaraş caddesi üstünde yer alan Küçük Ayvasıl Kilisesi, muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ne zaman yapıldığı netlik kazanmayan kilise, Roma imparatorluğu döneminde yenilenmiştir. Ayrıca Karadeniz’deki en eski kiliselerden biri olmasıyla da tanınmaktadır.

 

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Etkileyici taş mimarisi ve iç duvarları süsleyen freskleri ile yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Ancak yerli turistler de merak etmeleri üzerine ziyaret etmektedir. İyon ve Roma sütunları görülebilen kilisenin taş süslemeleri ve kabartmaları ile muhakkak görülmeye değerdir. Ayrıca Roma döneminde yapılan mermer kabartmaları da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

4- Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı, Boztepe’nin yamacında bulunmaktadır. Eşsiz Karadeniz ve doğa manzaralarını sunan Boztepe’dedir. Manastır, 1349 ve 1390 yılları arasında inşa edilmesiyle bilinmektedir. Trabzon’da en çok ziyaret edilen manastır 19. Yüzyıla kadar birkaç kez değişikliğe uğramıştır. Değişikliğe uğradıktan sonra günümüzdeki halini almıştır.

Manastır, iki tarafını saran devasa surlarıyla son derece etkileyici biçimde görülmektedir. Kızlar Manastırı’nın iç bölümlerinde bulunan şapelleri, sunakları, yaşam odaları ve kaya kiliseleri görülmeye değerdir. Bahsedilen yerler rehberler eşliğinde gezilebilmektedir. Manastırın hemen yanında yer alan kır bahçesi içerisinde çay içerek keyifli vakit geçirmekte mümkündür.

5- Sümela Manastırı

Türkiye’de bulunan yapılardan en ünlü tarihi hazinelerden birisi olan Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Trabzon’da Görülmesi Gereken konusunda değinilmesi gerekenlerden birisi de Sümela Manastırı’dır.

Meryem Ana Manastırı olarak bilinen bu manastır, her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlamaya devam etmektedir. M.S. 375 yılında Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edildiği ise düşünülmektedir. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan Sümela Manastırı 16. Yüzyılda genişletilmiştir.

Daha fazla bilgi için: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/trabzon/gezilecekyer

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.