Uludağ Bursa

Uludağ Bursa 2023 Kış Tatili Rotası

Uludağ Bursa ile sınırları içerisinde yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı Uludağ olarak geçmektedir. Bu heybetli dağın yüksekliği ise 2543 metre olarak geçiyor. Yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan dağın 40 kilometrelik bir alana yayıldığı biliniyor.

Kuzeybatı ve Güneydoğu doğrultusunda uzanıyor. Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan doğa harikası olarak geçiyor. Genişliğinin ise 15 ila 20 kilometre arasında olduğu bilinmektedir. Uludağ heybetli görünümüyle uzaktan bile çok iyi seçilmektedir.

Uludağ Bursa

Uludağ Bursa

Dağın Bursa tarafına bakan yamaçları kademeli ve güneye bakan tarafları ise daha dik ve düzdür. En yüksek noktası ise göller bölgesinde olan 2543 metrenin yer aldığı Uludağ tepesidir. Bursa’ya yaklaşıldığında oteller bölgesinden de görülen yüksek tepeye genel olarak dağın zirvesindeymiş gibi görünmektedir.

Uludağ Bursa Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Uludağ Bursa kayak merkezine gitmek için hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. İstenen şehirlerden Bursa’ya uçuş seferleri yapıldığı takdirde 95 kilometre sonrasında Uludağ ulaşım sağlanmaktadır. Karayolu ile Uludağ’a ulaşmak isteyen kişilerde öncesinde Bursa’ya ulaşması gerekmektedir.

Böylelikle kısa bir yolculukla hedefe doğru ulaşmak kolay olmaktadır. Özel araç seçeneğinin dışında Uludağ otobüs seferleri de yer almaktadır. Dolayısıyla istediğiniz tercihe göre bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz yolculuğunu tercih edecek olanlar için ise Bursa’ya feribot ya da deniz otobüsü ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ardından otobüs veya şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Uludağ Hangi Mevsimde Gidilir?

Uludağ’ın keyfinin her mevsim olduğunu söylemek mümkündür. Ancak hiç şüphesiz en uygun mevsim kış olacaktır. Bunun sebebi ise bölgeye özellikle kış tatilinde gelen yerli ve yabancı turistlerin olmasından kaynaklanmaktadır. Uludağ için kayak yapılabilecek mevsimlerden birisi hiç şüphesiz kış olarak geçmektedir. Bölgeyi tercih edecek olan kişilerde özellikle yılın kış aylarına denk getirmektedir.

Uludağ Bursa

Uludağ Bursa

Ancak kayak yapmaktan hoşlanmayan kişiler için de belli başlı gidilecek mevsimler de bulunmaktadır. Daha havasını doyasıya alacağınız yaz veya Bahar ayları da oldukça uygun olmaktadır. Uludağ gelirken yanınıza piknik malzemelerinizle geldiğinizi takdirde keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Kayak severler tarafından da kış tatili oldukça uygun olmaktadır.

Aralık ayından itibaren Şubat ayına kadar Uludağ’da oldukça yoğun bir kar yağışı görülmektedir. Soğuk hava dalgalarının olması sebebiyle de kar uzun süre daha eteklerinde kalıcı bir şekilde durmaktadır. Özellikle kış tatili ve kış sporları için sezon açılmaktadır.

Erzurum Palandöken hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Uludağ kış sporları sevenler ve özellikle kayak sporundan hoşlananlar için oldukça elverişli bir bölgedir. Bundan dolayı kış vaktinde geldiğiniz durumlarda keyifli bir tatil geçirmeniz mümkündür. Üstelik konaklama anlamında da oldukça olanak bölgede bulunmaktadır. Kalınabilecek yer anlamında çeşitli imkanları da Uludağ sizlere sağlamaktadır.

Uludağ Konaklama İmkanları

Uludağ her sene yerli ve yabancı turistleri bünyesine çekmeye devam etmektedir. Bunun başlıca sebebi ise Türkiye’nin en büyük kış ve doğal sporları merkezi olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle yılın kış aylarında bölgeye binlerce ziyaretçi gelmektedir. Kış tatilini sevenler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Uludağ’da konaklama yapmaya uygun birbirinden farklı yer bulunmaktadır. Meşhur bir kayak merkezi olmasından kaynaklı birbirinden farklı tesisleri de bünyesinde barındırmaktadır. Yaptığınız tatil planlarına uygun olacak şekilde dilediğiniz konaklama yerini bulabilirsiniz.

Dolayısıyla hangi mevsimde plan yaparsanız yapın burada farklı bütçelere uygun seçenekler yer almaktadır. Özellikle kış sezonunda çoğu tesis hizmete açılmaktadır. Dolayısıyla buraya geldiğinizde konaklama anlamında sorun yaşamamak için öncesinde rezervasyon yaptırmanızda yarar bulunmaktadır. Özellikle kış sezonu tesisler oldukça yoğun olmaktadır. Yerli ve yabancı turistler öncesinde rezervasyon yaparak geldiği için ani tatili planlarında zor durumda karşılaşabilirsiniz.

Uludağ Bursa

Uludağ Bursa

Bundan dolayı konaklamak istediğiniz tesiste kafanızda geçen fiyata kalamama durumlarında kesinlikle rezervasyon oluşturmanızı önermekteyiz. Uludağ’da bulunmakta olan oteller gelişim Bölgesi, eski kalkınma bölgesi ve 2 gelişim bölgesi olarak geçmektedir. Bu yerlerde yer alan oteller birkaç kilometre uzaklıktaki yeni kalkınma bölgesi alanlarında dağılmış bir şekilde yer almaktadır.

Özellikle otellerin bu bölgede dağılım gösterdiği bilinmektedir. Gelişim bölgelerinden ilki ikinci gelişim bölgesine göre oldukça cıvıl cıvıl geçmektedir. Genel itibariyle sayılan yerlerdeki oteller kış sporları ile ilgilenenler için uygun olmaktadır.

Daha fazla bilgi için: http://www.bursa.gov.tr/zumrut-yesil-kar-beyaz-zirvesi-uludag

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.