Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca bisiklet ve yürüyüş yolu şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin tercih noktası oluyor. Sapanca’nın doğasının mükemmelliği içerisinde ve bir doğa kaçamağı yapmak isteyenlere uygun bir yer. Sapanca’nın göl çevresinde dilediğiniz şekilde bisiklete binerek keyifli bir şekilde pedallamak sizlere kalıyor. Ayrıca gölün kenarında turladığınızda yolların engebesiz ve oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Tamamen sakinliğin iç içe olduğu bu yürüyüş yolunda üstelik birçok imkanda bulunuyor. Yürüyüş ve bisiklet parkuru yolu boyunca cafe, restoran, wc ve banklarda bulunuyor.

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Belediyenin ayrıca düzenlemiş olduğu bisiklet ve yürüyüş yolu burayı ziyaret edenler tarafından son derece seviliyor. Ayrıca yol kenarında bisiklet ve yürüyüş parkurunun yanı sıra olta balıkçılığı yapılmakta. Bunun yanı sıra piknik alanları, büfe, Park ve kamelya gibi ünitelerde yer alıyor. Yolun hemen yanından otoyol geçmesine karşın manzaranın güzelliği araç gürültüsünü bastırmış sayılıyor. Bisiklet kiralamak konusu içinde sizlere bir tavsiyemiz bulunuyor.

Burada esnafın neredeyse tamamı kiralama işiyle uğraşıyor. Dolayısıyla otellerden bakkallara kadar herkes bisiklet kiralama işiyle uğraşıyor. Ayrıca burada 2016 yılında belediyenin bedava bisiklet kullanımı sağlandığını da öğrendik. Ancak bu durumun kötü niyetli kullanımlardan kaynaklı kaldırıldığını ve kiralama işine dönüldüğünü de öğrenmiş olduk. Direkt olarak Uzunkum Bisiklet ve Yürüyüş Yolu’nun başladığı noktada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Maşukiye Kartepe Ters Ev hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Özellikleri

Sapanca bisiklet ve yürüyüş parkuru Türkiye’de oldukça ön plana çıkan özellikler taşıyor. Bu anlamda Sapanca’da hem doğal güzelliğinin keyfini çıkarmak hem de keyifli bir yürüyüş yapmak isteyen kişilerin tercihi burası oluyor. Ayrıca bisiklet kullanmayı sevenler tarafından da burası tercih ediliyor. Tam da bu noktada akıllara Sapanca yürüyüş parkurunun kaç kilometre olduğu sorusu geliyor. Bunun yanı sıra Sapanca göl kenarı yürüyüş parkuru başlangıcı ve bitiş noktasında da sizleri bilgilendireceğiz.

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Sahil Yürüyüş Yolu her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih edilmeye devam ediliyor. Bunun yanı sıra Sapanca gölü doğa ile iç içe olmak isteyenler tarafından rağbet görülüyor. Bu alanda bulunan Rahime Sultan Camii ve Tuğrası da ayrıca önemli yapılardan sayılıyor. Bu yapılar Sapanca’nın oldukça önemli tarihi eserleri arasında yer almış oluyor. Tam da bu noktada akıllara Sapanca bisiklet ve yürüyüş yolu kaç kilometre şeklinde sorular akıllara geliyor. Sapanca Gölü Doğu Marmara Bölgesi içerisinde bulunmakta.

İki farklı ilim sınırları içerisinde yer almakta olan gölün batısı Kocaeli ve doğusu ise Sakarya sınırları içerisinde yer alıyor. Sapanca gölü ayrıca Kartepe ve Serdivan ilçelerinin de sınırları içerisinde bulunuyor. Tektonun kökenli bir göl olan Sapanca Göl’ünün ayrıca 16 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Gölün genişliği ise 5 kilometre olarak kayıtlara geçmiş. Göl kenarında oldukça fazla sayıda sazlıklarda yer alıyor. Gölün yürüyüş parkurunun başlangıç noktası Eşme bölgesinin Yeni mahalle civarındaki E5 karayolunun kenar noktası olarak bilinmekte. Bitiş noktası Maşukiye Bölgesi’nin girişinde bulunuyor.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi Ormanya Doğal Yaşam Parkı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Sapanca Bisiklet ve Yürüyüş Yolu 2023

Yani Sapanca Gölü’nü Ziyaret ederken Maşukiye bölgesini de gezebiliyorsunuz. Sapanca Gölü’nü yılın her mevsiminde ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca bölgeye günübirlik ziyaretler gerçekleştirmenin yanı sıra konaklama imkanında bulunuyor. Oldukça keyifli bir Yürüyüş sonrası Sapanca köyü çevresinde bulunan mekanlardan birine oturabilirsiniz. Burada birbirinden farklı restoran ve kafeler yer alıyor. İşlerinden pek çoğu köy kahvaltısını misafirlerine sunuyor.

Sapanca Sahil Gezilecek Yerler Listesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın!

Burada Sapanca gölünü izleyerek kahvaltının da tadını çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca takdir ettiğiniz durumlarda da göl çevresinde bisiklet sürebiliyorsunuz. Bisiklet kiralanabilecek bisiklet kiralama noktaları da ayrıca bulunuyor. Bölge çevresinde bulunan Rahime Sultan Camii ve Tuğrası, Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Vecihi kapısı gibi yapılarda önemli tarihi yapılar arasında yerini alıyor.

 

Daha fazla bilgi için: https://www.sapanca.bel.tr/index.php/Projeler/Detay/YURUYUS-YOLLARI

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.